Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogus läbis täna esimese lugemise Vabaerakonna poolt algatatud avatud valimisnimekirjade eelnõu, mille kohaselt järjestatakse erakonna üleriigilisse valimisnimekirja kantud inimesed pärast valimisi vastavalt saadud häälte arvule ümber.

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohalt on see seaduseelnõu kindlasti tervitatav ja tema eesmärk hea. On täiesti selge, ja seda ka eelmiste valimiste kontekstis, et Eesti valija ootab poliitilise süsteemi ja kultuuri parandamist. Poliitiline kultuur aga algab valimissüsteemist.

Fraktsiooni esimehe Martin Helme sõnul ollakse põhimõtteliselt nõus ka selle seisukohaga, et valimissüsteemi saab muuta pisikeste tükikeste haaval. “Selles mõttes loomulikult tahaksime me näha ka presidendi otsevalimisi, kindlasti kui see eelnõu tuleb siia saali, siis me toetame seda. Loomulikult tahaksime me näha ka seda, et kaoks ära d`Hondti süsteem, meie erakond kaotas ühe koha parlamendis selle tõttu. Loomulikult tahaksime me näha seda, et ringkondades tulekski kogu mandaatide ulatuses valija hääle järjestus ehk kaoks ära 5% künnis, aga kõike seda saame me seda teha siin. Antud valimissüsteemi muudatus on kindlasti samm õiges suunas.”

Tagasiside