Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

 

EKRE fraktsiooni aseesimees Henn Põlluaas ütles, et Euroopa Liit peaks ühiste jõupingutustega tegelema põgenike ja pagulaste probleemidega kohapeal, mitte eksportima neid Euroopa Liitu. Eesti Konservatiivne Rahvaerakond on lõpuni vastu nii sundkvootidele kui ka vabatahtlikule massimmigratsioonile kolmandast maailmast ja takistab seda kõikide meetmetega.

Riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjon arutas neljapäeval Euroopa rände tegevuskava arutelu Eesti seisukoha kujundamiseks. Istungil tegi ettekande siseminister Hanno Pevkur  ning sellel osalesid Riigikogu õiguskomisjoni, põhiseaduskomisjoni ja väliskomisjoni liikmed. Ettekande tegi ka Euroopa Komisjoni Eesti esinduse juht Hannes Rumm. EKRE poolt osalesid komisjoni töös ELAKi aseesimees Jaak Madison ja Väliskomisjoni liige Henn Põlluaas.

Euroopa Komisjoni poolt esitatud Euroopa rände tegevuskava eesmärk on stabiliseerida olukord Vahemerel ja tagada kaitset vajavate inimeste võrdne jaotus EL-i liikmesriikide vahel. 13. mail avalikustas Euroopa Komisjon teatise Euroopa rände tegevuskavaga. 27.mail esitab komisjon EL-i õigusakti eelnõu Euroopa rändepoliitika uuendustega.

Siseminister Hanno Pevkur ütles, et praegu ei toeta Eesti valitsus sundkvootide kehtestamist, kuid vabatahtliku vastuvõtu osas kujuneb seisukoht alles siis Eesti Valitsus tuleb vastava plaaniga Riigikogu ja tema komisjonide ette. Hiljemalt 16.juunil peaks Hanno Pevkur minema Euroopa Liidu Nõukogu istungile, kus asja arutavad siseministrid, 25-26.juunil kohtuvad vastaval teemal Euroopa Ülemkogul peaministrid. Kui kvootide vastu on 35% Euroopa riikidest, ei lähe asi menetlusse ning siis ei saa ta  omada seaduse jõudu ja kohustuslikku iseloomu liikmesriikidele. Küll aga jääb õhku vabatahtliku vastuvõtu küsimus.

Pevkur tunnistas, et kvootide arvestamisel ja määramisel on tehtud vigu. Eestile määratud kvoodid on 8 korda suuremad kui Eesti SKP ja rahvastiku osakaal Euroopa Liidus, mis pidi olema kvoodikokkuleppete aluseks.

Euroopa Liidu asjade komisjoni (ELAK) kuuluvad Monika Haukanõmm(VE), Johannes Kert (RE) , Maris Lauri (RE), Jaak Madison (EKRE), Marko Mihkelson(IRL), Marianne Mikko (SDE), Andrei Novikov (KE), Kalle Palling (RE), Juhan Parts (IRL), Rein Ratas (KE), Mihkel Raud (SDE), Martin Repinski (KE), Andre Sepp (RE), Aivar Sõerd (RE) ja Toomas Vitsut (KE)

Tagasiside