Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjoni (ELAK) esimees Kalle Palling ja aseesimees Jaak Madison tutvusid kahepäevasel visiidil Rootsi rändepoliitikaga ning leidsid, et naaberriigi kogemusest pagulaste vastuvõtmisel ja nendega tegelemisel tuleb õppida.

Kahepäevase Rootsi visiidi käigus kohtusid Palling ja Madison Rootsi parlamendi esimehe Urban Ahlini ja sealse ELAKi liikmetega, samuti ÜRO põgenike agentuuri (UNHCR) Põhja-Euroopa esinduse juhi Pia Prytz Phiriga ning Rootsi justiitsministeeriumi kantsleri Lars Westbrattiga.  Lisaks külastasid Palling ja Madison spetsiaalset immigrantidele mõeldud kooli Stockholmis, ning kohtusid Stockholmi linna pagulaste-ja rahvusvähemusküsimuste üksuse juhi Agneta Berneriga.

Visiidi eesmärgiks oli tutvuda, kuidas üks meie naaberriik on ulatusliku immigratsiooniga toime tulnud ning näha probleeme, mida see on kaasa toonud,“ lausus Jaak Madison. „Tulevikus on Balti riikide ja Põhjamaade efektiivne koostöö rändekriisi lahendamisel väga tähtis. Ainult see aitaks tagada rahvusriikide jätkusuutlikuse ning peatada läbikukkunud multikultuursuse juurutamise Euroopas.“

Madisoni sõnul on olukord Rootsis äärmiselt kriitiline, sest asüüli taotleb hetkel 160 000 ja see arv kasvab pidevalt. „Elamispinnad on lõppenud ja sisserännanuid pole enam kuskile majutada. Teadaolevalt haigutab Rootsi eelarves 6 miljardi euro suurune auk, mis nõuab katmist.“

Konkreetsetele küsimustele Stockholmi linnaeelarve kuluste osas pagulaste kohta Agneta Berner Madisoni sõnul ei vastanud, vaid põikles kõrvale. „Üldse püüti meile olukorda näidata ilmselt paremana, kui see tegelikult on.“

Viimases hädas teeb Rootsi aktiivset lobitööd Euroopa Komisjonis ja liikmesriikides, et osa pagulasi Rootsist jagataks laiali naabermaadesse. See oleks aga Madisoni sõnul hukatuslik poliitika kogu Euroopa Liidule. Olukorra teeb eriti keeruliseks, et teised Rootsi naabrid põhjalas Taani, Soome ja Norra on asunud juurutama aina konservatiivsemat migratsioonipoliitikat, samuti on migratsioonivastased meeleolud tugevad ka Poolas, Lätis ja Eestis.

Reaalsetest lahendustest oleks Madisoni arvates vajalik kohene Rootsi piiride sulgemine edasisele migratsioonile, samuti rahaline tugi liikmesriikidelt ja Euroopa Komisjonilt Rootsi abistamiseks ning majandusmigrantide koheseks kojusaatmiseks.

Madison tundis head meelt ka Rootsi Demokraatide edu üle, mis annab võimalusi konservatiivse rändepoliitika edukaks käivitamiseks ka Rootsis.

Rohkem infot:
Jaak Madison 58 171 349

Tagasiside