Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

4. jaanuaril möödub sada aastat päevast, mil Toompea lossi Valges saalis toimus ajalooline I Riigikogu esimene istung, kus valiti rahvaesindajate seast Riigikogu esimeseks esimeheks Otto Strandman ning abiesimeesteks Karl Virma ja Jaan Järve.

„Eesti Vabariigi I Riigikogu tähtsust meie parlamentaarse demokraatia kujunemisel ja sisustamisel ei saa alahinnata,“ ütles Riigikogu esimees Henn Põlluaas saja aasta tagust sündmust meenutades. „Alustati ju sisuliselt nullist.“

Põlluaas märkis, et olulisimad Riigikogu I koosseisu vastuvõetud õigusaktid olid riigilipu seadus ja kodakondsuse seadus. Samuti sätestati noore iseseisva riigi parlamendi töökorraldus ja töötati välja suur hulk erinevaid õigusakte.

„Seda tegevust kandis eesti rahva kustumatule vabaduseideaalile tuginev riigimehelikkus ja püüd seista igas olukorras just oma riigi ja rahva eest,“ ütles Põlluaas. „Ka täna on meil nendelt Eesti riigi rajajatelt palju õppida.“

I Riigikogu koosseis kandis Eesti seadusandlikku võimu 20. detsembrist 1920 kuni 30. maini 1923. Selle koosseisu kuulusid rahvaesindajad kümnest erakonnast ja valimisliidust, kelle hulgas oli erineva haridustaseme ja mitmesuguste elukutsetega isikuid. Sajaliikmelise Asutava Kogu järeltulija koosseisus oli talupidajaid, töölisi, käsitöölisi, ettevõtjaid, vaimulikke, ametnikke, arste ja advokaate.

 

Tagasiside