Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

 

Katsed pisendada või eitada Tartu rahulepingu kehtivust peaksid leidma samasugust hukkamõistu kui mis tahes muud ajaloo ümberkirjutamise katsed, ütles EKRE Riigikogu fraktsiooni aseesimees Helle-Moonika Helme täna Riigikogus.

„Eesti Konservatiivne Rahvaerakond toetab üksmeelselt Riigikogu tänast algatust mõista hukka Vene Föderatsiooni katsed kirjutada ümber ajalugu oma suurriikliku ideoloogia huvides. Suhtumine ajalukku on indikaator.

Kremli provokatiivsed sõnavõtud, sealhulgas Stalini poliitiliste sammude õigustamine ja ajalooliste faktide võltsimine näitavad, et Venemaa võib ka praegu käituda nagu Nõukogude Liit 1939. ja 1940. aastal, mil okupeeris Eesti ja teised Balti riigid,“ ütles Helme.

EKRE fraktsiooni aseesimehe sõnul on vaja juhtida tähelepanu ka asjaolule, et praegune Venemaa ei tunnista jätkuvalt õigusjärgse Eesti Vabariigi eksistentsi ja meie territoriaalset terviklikkust.

„Möödunud kuu lõpul tegi tugeva avalduse Vene välisministeeriumi pressiesindaja, väites Tartu rahulepingu 100. aastapäeva tähistamise puhul, et Tartu rahuleping on kehtetu. EKRE näeb selles ühemõttelist ajaloo ümberkirjutamise katset. Venemaa eesmärk on tekitada olukord, kus neil on mugav väita, et Eesti Vabariik ei sündinud mitte 1918. aastal, vaid aastal 1991 ning sellega tõestada kogu maailmale, et pole olnud mingit okupatsiooni,“ ütles Helme.

„Taandades Tartu rahulepingu ajalooliseks dokumendiks püüab Venemaa saavutada moraalse võidu kõiges, mis puudutab nende seisukohta okupatsiooni küsimuses ja muudab küsitavaks kogu meie riikliku järjepidevuse idee, ühtlasi aga kogu meie iseseisvuse legitiimsuse.

Eesti riik ei tohi lasta sel juhtuda. Leiame, et ka suhtumises Tartu rahulepingu kehtivusse peaks Eesti poliitikute seas valitsema konsensus ning katsed rahulepingu kehtivust pisendada või eitada peaksid leidma samasugust hukkamõistu kui mistahes muud ajaloo ümberkirjutamise katsed.“

 

Tagasiside