Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) Riigikogu fraktsioon esitas välisminister Eva-Maria Liimetsale arupärimise, milles soovib Eesti valitsuse hinnangut Kataloonia iseseisvuslastest poliitikute tagakiusamisele Euroopas.

EKRE fraktsiooni saadik Ruuben Kaalep juhib tähelepanu, et 8. märtsil 2021 otsustas Euroopa Parlament võtta saadikupuutumatuse kolmelt Kataloonia iseseisvust pooldavalt parlamendisaadikult. Saadikupuutumatuse võtmine võimaldab Belgial katalaani iseseisvuslased välja anda Hispaaniale, kes soovib nende üle kohut pidada.

„Kohtuprotsess katalaani iseseisvuslaste üle on selgelt poliitiliselt motiveeritud ja tuleneb nende toetusest Kataloonia lahkulöömisele Hispaania koosseisust. Euroopa Parlamendi toetus sellisele poliitilisele tagakiusamisele seab sügava kahtluse alla demokraatia ja õigusriigi põhimõtete järgimise Euroopa Liidu poolt ning arvamus-, sõna-, veendumusvabaduse ja põlisrahvaste õigused Euroopa Liidus,“ ütles Kaalep.

“Eesti välispoliitika arengukava nõuab muu seas, et Eesti seisaks demokraatia ja õigusriigi põhimõtete järjekindla rakendamise eest, kaitseks arvamus- ja sõnavabadust, seisaks usu- ja veendumusvabaduse eest ning põlisrahvaste õiguste eest.”

EKRE fraktsioon soovib välisministrilt teada, millise hinnangu annab Eesti valitsus Hispaanias toimuvatele poliitilistele kohtuprotsessidele ja katalaani iseseisvuslaste poliitilisele tagakiusamisele ning kuidas on valitsusel kavas reageerida demokraatia ja õigusriigi põhimõtete kahtluse alla seadmisele Euroopa Liidu tasandil.

„Meid huvitab, kuidas seisab Eesti katalaani iseseisvuslastest Euroopa Parlamendi saadikute Carles Puigdemonti, Antoni Comíni ja Clara Ponsatí arvamus-, sõna- ja veendumusvabaduse eest ja milliste meetmetega seisab Eesti põlisrahvaste õiguste, sealhulgas enesemääramisõiguse eest Kataloonias,“ ütles Kaalep. 

 

15. märts 2021

Tagasiside