Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Täna ja eile 22-23.03 oli Riigikogu täiskogus teisel lugemisel Riigikogu valimiste korra muutmise seadus, millele nii EKRE kui kogu opositsioon oli esitanud hulgaliselt parandusettepanekuid, kuid mis kõik hääletati koalitsiooni poolt maha. Kavandatav uus kord ei taga konservatiivide arvates ei valimiste ega ka poliitilise süsteemi usaldusväärsust.

Fraktsiooni esimees Martin Helme sõnul äratas eelnõu vastakaid tundeid. “Meil ei ole põhimõttelist vastuseisu valimissüsteemi ökonoomsemaks tegemisele ja elektroonika kasutamisele valimistel, küll aga on väga tõsised küsimused usaldusväärsuses ja usutavuses, mis panevad häirekellad lööma. Kõigele sellele juhtisime tähelepanu ka oma parandusettepanekutes”

“Esiteks on valimiste aeg venitatud liiga pikaks, see peaks olema oluliselt rohkem piiratud. Väga tõsine probleem on ka valimiste ühetaolisuse puudumine – näiteks see, et e-häält on võimalik tagasi võtta ja muuta. Kui inimese hääl valimiskabiinis on temaga üksi, siis ID-kaardiga hääletades, mida keegi ei kontrolli (kas inimene hääletas ise, kas ta hääletas üksi, kas tema valimisotsus oli salajane jne.), ei saa seda kinnitada” 

Helme sõnul näeb EKRE fraktsioon tõsist probleemi selles, et inimest tema hääletamisel mõjutatakse. Loomulikult on e-hääletuse puhul kõige olulisem selle kontrollitavus: “Meid ei rahulda see, kui meile öeldakse, et usaldage meid. Usaldame, aga kontrollime. Ja kui kontrollida ei saa või kui kontroll on selline, millest me aru ei saa, kui kontroll ei ole sõltumatu ja verifitseeritav, siis tegelikult kontrollitavust ei ole. Mis tähendab seda, et valimistulemuste usaldusväärsus on kahtluse all. Ja kui valimistulemused ei ole usaldusväärsed, siis on kogu poliitiline süsteem omadega kriisis, sest meil ei ole kindlust, et teostatav võim on legitiimne ja vastab rahva tahtele. Need on väga suured ja tõsised probleemid, mida selle eelnõuga oleks saanud parandada, aga see võimalus jäeti paraku kasutama”. 


Rohkem infot

Martin Helme 53300002

Tagasiside