Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsioon esitas Riigikogule parandusettepanekud nakkushaiguste tõrje seaduse (NETS) muudatustele, et tõkestada valitsuse plaani anda politseile juurde volitusi, mida seni võis kasutada ainult häda- ja eriolukorras.

Riigikogu liikme, jurist Kert Kingo hinnangul on valitsus Riigikokku toonud seaduseelnõu, millega tahetakse riigis kehtestada totalitaarset kontrolli.

„Valitsus tahab hakata tavaolukorras rakendama meetmeid, mis on kohased eri- või hädaolukorras. Politseile kavatsetakse anda püsiv õigus näiteks isiku koti, auto või eluruumide läbiotsimiseks, sundtoomise kohaldamiseks ja kinnipidamiseks kuni 48 tunniks,“ ütles Kingo.

„Seni on korrakaitseseaduses sätestatud erimeetmete kasutamine Terviseameti ametnike tegevusvaldkond. Seni sai politseile need õigused ainult siis, kui valitsus kuulutas ametlikult välja hädaolukorra või eriolukorra. Nüüd aga tahab valitsus anda neile õiguse riivata inimeste põhiseaduslikke õigusi tavaolukorras. Sisuliselt rajab valitsus koroonavastase võitluse egiidi all juriidilist vundamenti repressioonide elluviimiseks. Meie erakond ei ole sellega nõus, mistõttu esitasime omapoolsed ettepanekud jätta repressioone võimaldavad punktid jõustamata ja täpsustada vastavas seaduses regulatsiooni kehtivusala.“

Kert Kingo osutab, et politseile volituste juurde andmiseks puudub igasugune põhjus.
„Praegune seadus lubab erimeetmeid kasutada eriolukorras või hädaolukorras, mille kehtivus on ajaliselt määratletud. Seega on ajaliselt määratletud ka politsei õigus kasutada erimeetmeid,“ ütles Kingo.

„Kui riik leiab, et epideemiate pidurdamiseks tuleb rakendada erimeetmeid, siis lahendus on lihtne – tuleb välja kuulutada hädaolukord või eriolukord. Aga mitte mingil juhul ei tohiks minna seda teed, et anname politseile püsiva õiguse rakendada eriolukorra aegseid meetmeid ja piirata inimeste põhiseaduslikke vabadusi ja õigusi tavaolukorras. Eestist ei tohi saada politseiriik.“

Tagasiside