Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

EKRE Riigikogu fraktsioon on mures laiaulatusliku sõjalise agressiooni pärast, mis vallandus Aserbaidžaani võimude eestvõttel 27. septembril Artsahhi Vabariigi, tuntud ka kui Mägi-Karabahhi autonoomse piirkonna tagasivallutamise katse tõttu.

“Kutsume nii Aserbaidžaani kui ka Armeenia ametivõime üles viivitamatult lõpetama tsiviilinfrastruktuuride pommitamine ning süütute tsiviilisikute tapmine ja vigastamine.

Kutsume kõiki osapooli üles toetama konflikti lahendamist ilma sõjaliste vahenditeta, kõrgetasemeliste läbirääkimiste kaudu, kus osaleksid nii Armeenia ja  Aserbaidžaani esindajad kui ka konflikti kaasatud suurriigid ja vahendajariigid. Esmalt tuleb lõpetada džihadistlike terrorirühmituste moodustamine ja suunamine Aserbaidžaani-Karabahhi rindejoonele.

Islamiriikidest ümbritsetud Armeeniat on läbi ajaloo korduvalt taga kiusatud nii Türgi, Iraani kui ka hiljem loodud Aserbaidžaani riigi poolt. Seda nii 19. sajandi lõpus, 1909, 1988, 1990 ja eriti 1915. aastal Osmanite impeeriumis toimunud genotsiidis. Armeenia territoorium on ajaloos kahanenud 9/10 võrra, ta oli NSVL-i väikseim liiduvabariik.

Armeenlaste rahvuslik sümbol Ararat, kuhu olevat maabunud ka Noa laev, oli kunagi riigi keskpunkt. Nüüd näevad armeenlased seda vaid kaugel silmapiiril või armeenia konjaki pudelil. Ka Vani järv oli Armeenia sisejärv. Nendel aladel elanud armeenlased küüditati või tapeti.

Peaksime tegema kõik endast oleneva, et vältida uut veresauna. Selleks ei tohi lasta konfliktil eskaleeruda.

Kutsume pooli üles järgima OSCE Minski rühma kaaseesistujate ehk USA, Prantsusmaa ja Venemaa presidentide 1. oktoobri ühisavaldust ja naasma läbirääkimiste laua taha.”

Avalduse luges vabas mikrofonis ette riigikogu EKRE fraktsiooni liige Urmas Espenberg.

Tagasiside