Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Kolmapäevasest Riigikogu infotunnist osavõtnud haridus- ja teadusminister Jevgeni Ossinovski sõnas keeleinspektsiooni teemalistele küsimustele vastates, et alates 1. jaanuarist 2015 ei ole keeleseaduse nõuete rikkumine enam karistusseadustiku mõttes väärtegu ja trahvi enam puuduliku oskuse eest ei saa. Riigikogu liikme Yana Toomi sõnul reaalsus aga nii ilus ei ole.

„Ministri väide, et keeleseaduste nõuete rikkumise eest alates 2015. aasta algusest trahvi ei saa vastab vaid osaliselt tõele. Väärtegu ja trahv on tulevikus lihtsalt asendatud sunnirahaga. Sunniraha erineb trahvist selle poolest, et kuni ettekirjutusega taotleva eesmärgi saavutamiseni võib sunniraha rakendada korduvalt ja eri ulatuses. Seega võib olukord rahalises mõttes hoopis hullemaks muutuda,“ sõnas Yana Toom.

Saadik jätkas: „Kohustus keelt osata ei kao seega kuskile. On muudetud vaid teo menetlemise korda, mis tähendab, et enam ei rakendata väärteomenetlust vaid haldusmenetlust ning ühe trahvi asemel on võimalik järjepidevalt inimestele määrata eri summades sunniraha. Reaalsuses ei aita inimest ei trahv ega sunniraha. Vaja on hoopis tõhusaid valdkonnapõhiseid keelekoolitusi.“

Lisainfo:
Jaan Männik
Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni pressinõunik
 

Tagasiside