Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni liikme Viktor Vassiljevi hinnangul ei tasu sotsiaalkaitseminister Margus Tsahkna plaani tõsta pensioniiga 2026. aastaks 65. eluaastani ning pärast seda aastaks 2040 70. eluaastani liialt tõsiselt. Vassiljevi hinnangul on tegemist emotsionaalse väljahõikega, mille reaalsuseks saamist ta vähemalt esialgu ei usu.

„Sotsiaalkaitseministri ettepanek ei tundu mulle reaalsusega kooskõlas olevat. Ministrile tuleks justkui üllatusena asjaolu, et Eesti elanikkond vananeb ja muutusteta ei suuda riik enam pensionisüsteemi ülal pidada. Esimene samm ei tohi aga olla mitte pensioniea tõstmine, vaid selle asemel tuleks mõelda, miks lahkuvad Eestist noored ja elujõulised inimesed, kes meie tervishoiu- ja pensionisüsteemi üleval hoiavad. Tegeleme parem selle probleemiga, mitte ärme tekita uusi rumalusi juurde,“ rääkis Riigikogu sotsiaalkomisjoni liige Viktor Vassiljev.

Riigikogulase sõnul ei tuleks pensioniiga tõstes vaadata mitte keskmist eluiga, vaid tervena elatud aastaid. Selle trend on aga Eestis languses.

Vassiljev jätkas: „Vaadates meie keskmise eluea numbreid, siis on näha, et keskmine Eesti mees veaks isegi kuidagi uue pensionieani välja. Samas on see elu võrdlemisi keeruline. Siinkohal tuleb vaadata tervena elatud aastaid, mille poolest on Eesti mehed Euroopa viletsaimate seas. Alates 2009. aastast on naiste tervena elatud aastate arv vähenenud 2,1 aastat ja meestel 1,9 aastat – pole just nagu arvud, mille pealt pensioniiga tõstma hakata. Meil on väga palju haigeid vanureid ning seega ei saa ma kuidagi Tsahkna plaani mõistlikuks pidada.”

„Kui me tahame teha suuri muutuseid, tuleks alustada maksusüsteemist, mitte pensionieast. Valitsus peaks mõtlema, miks teevad meie inimesed sandipalga eest orjatööd ning miks on meie pensionisüsteemi sisse kirjutatud ebavõrdsus, kus üks täisajaga töötav inimene saab kolmandiku teise sama mahuga töötava inimese tasust. Seades majanduse jalule, saame kindlustada elamisväärse elu kõigile, nii noortele kui ka vanadele. Täna on aga meie majandus justkui nelja jalga lonkav hobune, kellel soovitakse veel ka kaeranormi vähendada,“ lõpetas Viktor Vassiljev.

Lisainfo:
Viktor Vassiljev
Tel: +372 533 397 56

Teate edastas:
Jaan Männik
Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni pressiesindaja
Tel: +372 53 474 246

Tagasiside