Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Keskerakonna fraktsiooni esimees Kersti Sarapuu sõnas, et koalitsiooni sünd novembris tõi kaasa selle, et paljud otsused riigieelarves olid juba tehtud, kuid oma nägu suutis koalitsioon eelarvesse siiski panna ning see nägu on ühiskondliku heaolu tõus. „Olen õnnelik, et saime 2017. aastaks mitu head eesmärki täidetud, olgu selleks põllumeestele toetuse maksmine, matusetoetus, peretoetus või ära jäetud käibemaksutõus majutusettevõtetele, aga ka sotsiaalmaksu langetamine,“ sõnas Sarapuu.

Ta lisas, et sotsiaalmaksu langetamine poole protsendi võrra ei oleks ettevõtjatele andnud niivõrd suurt kasu, kui see annab riigi eelarvele, seejuures just haigekassale. „Mul on kahju ettevõtjate ees, et tegime muudatuse kiirelt, kuid hilisem muudatus oleks hoopis enam kahju toonud,“ tõdes Sarapuu. Samas jääb ära aga 2018. aastaks kavandatud diislikütuse aktsiisi tõus, mis oleks ettevõtjatele teinud oluliselt suuremat kahju.

Keskerakonna fraktsiooni esimees rääkis, et 2017. aasta eelarve on eelkõige vundamendi ladumine 2018. aastaks, mil ees ootab tulumaksuvaba miinimumi tõus 500 euroni, mis toob kasu rohkem kui poolele miljonile töötajale, kes teenivavad madalat ja keskmist palka, samas kui jõukamate inimeste maksukoormus tõuseks vaid kuni mõnikümmend eurot.  „Tegemist on tohutu muudatusega Eestis, mis lõpetab sõnades madalapalgaliste murede arvestamise, vaid teeb seda viimaks ka tegelikult,“ selgitas Sarapuu.

Paljud muudatused, millest uue koalitsiooni tekke ajal räägitud, näiteks mootorsõidukite registreerimise tasu, magustatud jookide maksustamine, pangalõivu kehtestamine ja paljud muud teemad tulevad arutluse alla 2018. aastal.  Selle aasta eelarves oli koalitsiooni muudatuste kogumaksumus ligi 68 miljonit eurot, riigieelarve aga kokku ligi 9,5 miljardit.

Tagasiside