Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu ja Haigekassa nõukogu liige Viktor Vassiljev rõhutab, et meditsiinitöötajate palgatõusu surve pandi Haiglate Liidu õlule, samas kui sotsiaalminister keeldub kasutamast olemasolevaid rahalisi vahendeid.

„Streigi lõpetamiseks lubatud palgatõusust poole maksavad haiglad, millest maksavad, pole aga selge, sest haiglate rahalised vahendid tulevad enamasti Haigekassast,“ rääkis Vassiljev, „kui haiglad peavad palgatõusuks vahendeid leidma mingite seesmiste reservide arvelt, siis nendeks on kas patsiendi omaosaluse tõus või Haigekassalt saadavate vahendite eest ettenähtust väiksemal hulgal teenuste osutamine. Ühel juhul teenused patsiendi jaoks kallinevad, teisel juhul järjekorrad pikenevad.“

„Haigekassal on 136 miljonit eurot eelmiste aastate jaotamata tulemit, millest jätkuks eelarve miinuse katmiseks, streikijate kõigi nõudmiste täitmiseks ja jääks veel mõneks aastaks ülegi. Sotsiaalministri väide, et streikijate nõudmiste täitmine pikendab järjekordi, tuleneb sellest, et ta keeldub seda raha kasutamast ning planeerib liigutada palgatõusu reale neid vahendeid, mis on ette nähtud arstiabi parandamiseks,“ selgitas Haigekassa nõukogu liige. „Lisaks konsolideeriti 200 miljonit eurot Haigekassa reservi riigikassase riigieelarve ilustamiseks.“

Vassiljev rõhutas, et Pevkur tahab ilmselt mängida olukorra oma sõnadele vastavaks – streigi tulemusel väheneb arstiabi kättesaadavus. „Pole ka selge, kuidas peavad käituma tervishoiuteenuste osutajad, kes pole Haiglate Liidu liikmed, sest nendel pole mingit kohustust oma töötajate palku tõsta. Kokkuvõttes tekib olukord, kus Haigekassa istub ikka oma 136 miljoni jaotamata kasumi otsas ja 200 miljonit on kinni riigikassas, et tasakaalustada riigieelarvet, aga haiglad vaadaku, kuidas tulevad toime ühelt poolt meedikute ja teiselt poolt patsientidega. Kui Pevkur ei luba raha kasutusele võtta, siis on Stenbocki majast lausa lust vaadata, kuidas all orus pahased patsiendid haiglatega jagelevad.“

Tagasiside