Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

„Eesti probleemid on jätkuvalt tööpuudus, maaelu hääbumine, kohalike omavalitsuste alarahastatus, sisejulgeolek, toasooja kõrge hind, toiduainete hinna kiire tõus ja põllumeeste kasutatava kütuse kõrge aktsiis,” ütles Varek. „Kahjuks 2011. aasta eelarve sellisel kujul nendele probleemidele lahendust ei paku ning seetõttu keskerakonna fraktsioon seda riigieelarvet ei toeta.”

Vareki sõnul on jätkuvalt kõrge tööpuudus. „Ttöötute hinnanguline arv oli 2010. aasta III kvartalis 106 000 inimest ning selle olulist vähenemist pole lähiajal näha,” tõdes Varek. „Kauem kui aasta oli 2010. aasta teises kvartalis tööd otsinud 58200 inimest, neist rohkem kui kaks aastat tööd otsinute arv kasvas 19 300 inimeseni. Mida annab neile inimestele 2011. aasta riigieelarve? Ka need inimesed peavad ellu jääma hoolimata hinnatõusudest, küttearvete suurenemisest, mida on põhjustanud valitsus oma maksupoliitikaga. On kurb fakt, et kümned tuhanded haritud, elujõulised, aktiivsed inimesed on lahkunud tööd otsima väljaspool Eestit.”

Varek ütles, et valitsuse kärpepoliitika on rängalt tabanud kohalikke omavalitsusi. „Kohaliku omavalitsuse olulisus on suurenenud ja suureneb  märgatavalt rasketel aegadel,” sõnas Varek. „Just omavalitsus on see üksus, kuhu inimene oma murega esimesena pöördub ning kust ta loodab abi saada. Paraku on valitsus selle unustanud. „

Varek tõi esile, et järgmise aasta riigieelarves ei tahetud leida lisaraha politsei- ja piirivalve- ning päästeameti palgakuludeks. „Küsimus on tegelikult vaid 31 miljonis kroonis, mida need ametiasutused on tagasihoidlikult juurde palunud, et tagada politseinikele, piirivalvuritele ja tuletõrjujatele elamisväärsed palgad,” selgitad ta. „Küsimus on meie enda sisejulgeolekus. Mitmed päästedepood on suletud ning politseinikke saadetakse sundpuhkusele. See vähendab inimeste kindlustunnet.”

Tagasiside