Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni aseesimees Toomas Varek  ei nõustu peaministri väitega, justkui Eesti ei vajaks haldusreformi.

Vareki sõnul on haldusterritoriaalne korraldus jäänud jalgu 21. sajandi vajadustele.

„Kohaliku omavalitsuse üksuste autonoomia on saanud viimastel aastatel riivatud ning jäik õiguslik regulatsioon ei võimalda kohaliku omavalitsuse õiguslikus ja organisatsioonilises korralduses kasutada paindlikke lahendusi,“ märkis Varek.

Vareki sõnu kasvab üha enam kohalike omavalitsuste liitude tähtsus, kuid nende klubiline töö on vaja vormida seadusekeelde.

„Peale selle on vaja viia maavanema institutsioon  õiguslikku vormi just uues võtmes, sest et tema meeskond on jäänud küllalt väikeseks ja tal on praktiliselt ainult järelevalve funktsioon,“ märkis Varek.

Keskerakonna fraktsiooni liige Arvo Sarapuu ütles, et omavalitsuste tulubaas on tänu valitsuskoalitsiooni poliitikale kokku tõmmatud.

„Paljud omavalitsused on nii väiksed, et nende eelarve täna moodustub ainult õpetajate palgast, lasteaiaõpetajate palgad, vallavalitsuse töötajad ja veel mõnest üksikust muust kulutusest,“ tõdes Sarapuu. „Kuidas on omavalitsustel võimalik sekkuda sellesse, et inimesed tööd ei kaotaks, tööpuuduse olukorda leevendada või ettevõtluskeskkonda muuta või enamgi veel, et kui sellel territooriumil ei jäägi enam õieti kooli.“

Sarapuu ütles, et puuduvad standardid, mille alusel üldse hinnata, milline on omavalitsuse suutlikkus.

„Regionaalminister võiks välja töötada standardid, mille alusel võiks hinnata omavalitsuse suutlikust – kas tal on piisav suurus, kas ta saab selle või teise asjaga hakkama, ja siis näiteks minister või ka valitsus või ükskõik, milline see koosseis on, hindab, kas vastavalt standarditele pakutakse teenuseid ja need teenused on niisugused, mida inimesed vajavad ja rahuldavad inimesi,“ sõnas Sarapuu.

Tagasiside