Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Keskerakonna fraktsioon kasutab riigieelarve arutelul kasutusele venitamistaktika, sest parlament on jõudnud olukorda, kus opositsiooni kuulda ei võeta ning valitsus väidab, et teeb kõike ainuõigesti.

Opositsiooni ettepanekute puhul kasutatakse julmalt teerulli stiili ning aruteludeks ei näidata üles mingit tahet,“ ütles Keskerakonna fraktsiooni esimees Kadri Simson, „selline stagneerunud olukord sunnib meid kasutusele võtma kõige äärmuslikuma parlamentaarse võimaluse – istungi venitamise taktika.“ 

Simson rõhutas, et eelarve on sotsiaalselt tundetu ja ettevõtlust pitsitav, mille vastuvõtmist tulebki takistada. „Piisab vaid ühest märksõnast – uuest aastast tõuseb elektri hind ligikaudu 20 protsenti, aga valitsusliit ei võta aktsiisi ja seeläbi hinna langetamist jutukski. Riigikogu vastutustundlik osa sellega ei lepi. Keskerakonna ülesandeks on tuletada valitsusele meelde, et näiteks neil, kellel on kodus elektriküte, läheb uuest aastast ilma aktsiisilangetuseta väga raskeks. Kodukulude osas on meil veel üks ettepanek – langetada toasooja käibemaksu rohkem kui poole võrra – praeguselt 20 protsendilt 9-le protsendile. IRL lubas kodukulud alla tuua, aga see ei kipu neil üldse õnnestuma, Keskerakond pakub nüüd neile võimaluse oma lubadused täita.“ 

„2013. aasta riigieelarve eelnõu ei tee ka midagi selleks, et garanteerida Eesti kooliõpilastele koolitoit. Meie sõnum valitsusele on lihtne: tõstke riigipoolne koolitoidu toetust praeguselt 78 eurosendilt ühele eurole. Milleks lasta head algatust välja surra, milleks põrgatada lapsevanematele veel üks lisakulu ja panna lapsed, avaldused näpus oma vaesust tõestama, et toetust saada? Tasuta koolitoidu programmi taastamine on üks ööistungite olulisi eesmärke,“ lisas Simson.  

„Ka õpetajate palgatõusu osas vassitakse kui räägitakse 11-protsendilisest alammäära tõusust, kuid raha lisatakse vaid viis ja pool protsenti. See tähendab järjekordset pitsitust valla- ja linnavalitsustele, kes peavad valitsuse saamatust klaarima ja puuduoleva raha oma eelarvest leidma,“ märkis Keskerakonna fraktsiooni esimees. 

„Meil on leitud oma ettepanekute ellu viimiseks ka rahalised katteallikad – saame edasi lükata hirmkalli Eesti Rahva Muuseumi ehituse ja „superministeeriumi“ projekteerimise. Veel saab kasvatada riigi tulusid klassikalise ettevõtte tulumaksu ning loomulikult on Keskerakond valmis astmelise tulumaksu, mis jagab maksukoormust õiglasemalt,“ rääkis Kadri Simson.

Tagasiside