Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Keskerakonna fraktsioon ei toeta täna Euroopa Liidu asjade komisjonis valitsuse esitatud seisukohta Euroopa Stabiilsusmehhanismi (ESM) varasema jõustumise osas, kuna antud hetkel puudub selge ülevaade, millistest vahenditest makstakse ESMi esimene sissemakse, mis on ligikaudu 30 miljonit eurot.

Keskerakonna fraktsiooni saadikud ei toetanud komisjonis ka erandkorras ühehäälsuse põhimõttest loobumist ja 85% häälteenamuse nõude kehtestamist. „See tähendab sisuliselt seda, et Eesti Riigikogu otsusest ei sõltu Euroopa Stabiilsusmehhanismi (ESM) aruteludes enam midagi,“ ütles Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni liige Rainer Vakra. „Meil ei ole võimalik toetada ühehäälsuse põhimõttest loobumist, sest konsensuslikud otsused on siiani olnud Euroopa Liidu alustalaks,“ selgitas Vakra.

„Me ei tohi 150 miljoni euro sissemaksete varasemat jõustumist otsustada enne, kui pole toimunud sisulist parlamentaarset arutelu,“ rääkis Vakra. „Varasem jõustumine ESMiga tähendab ka varasemat rahalist sissemakset. Täna on valitsus öelnud, et õpetajate 20%-liseks palgatõusuks Eesti riigil 30 miljonit eurot ei ole,“ sõnas Vakra. „Antud juhul jääb arusaamatuks, kust või mille arvelt leitakse raha ESMiga liitumiseks?“

Kui EFSF tähendas Eestile peaaegu 2 miljardi euro suuruse garantii andmist, siis ESMi peab Eesti viie aasta jooksul sisse maksma praktiliselt 150 miljonit eurot ehk viiel järjestikkusel aastal 30 miljonit eurot, millele lisandub 1,3 miljardiline garantii.

Riigikogu Euroopa asjade komisjon arutas valitsuse ettepanekut Eesti seisukohti 21. oktoobri eurogrupi kohtumisel ja 22. oktoobri Euroopa Liidu majandus- ja rahandusministrite nõukogu (ECOFIN) istungil.

Tagasiside