Eesti demograafiline olukord on tõsiselt murettekitav ning paraku Reformierakonna juhitava valitsuse tehtud ja kavandatavad sammud vaid süvendavad seda kriisi, ütles peaminister Kaja Kallasele arupärimise esitanud Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni aseesimees Vadim Belobrovtsev.

“Praegu oleme riigi ja rahvana hästi keerulises, võib isegi öelda kriitilises demograafilises seisus, kus sündimus on läbi ajaloo madalaim ja seda juba kaks aastat järjest. Aga veelgi hullem on see, et istuv valitsus vaatab probleemile läbi sõrmede, ei suhtu sellesse tõsiselt ega võta eesti rahvuse, keele ja kultuuri säilimise nimel midagi ette,” nentis Vadim Belobrovtsev.

“Reformierakond, Eesti 200 ja Sotsiaaldemokraatlik Erakond on teinud samme, mis perspektiivis viivad sündimuse pigem veelgi rohkem allapoole. Valitsev koalitsioon vähendas paljulapseliste perede igakuist toetust 200 euro võrra, kaotas ära selle toetuse indekseerimise, lastega seotud maksusoodustused ning paljulapseliste perede laste huvihariduseks mõeldud toetuse,” loetles Vadim Belobrovtsev. “Samal ajal jäi esimese ja teise lapse igakuine toetus 80 euro ja kolmanda lapse toetus 100 euro peale. Võttes arvesse üldist inflatsiooni taset ja käibemaksu tõstmist, võib julgelt öelda, et perede kindlustunne on oluliselt vähenenud.”

Vadim Belobrovtsevi sõnul on ilmselge, et Eesti inimestel puudub kindlustunne ja usaldus valitsuse heitliku perepoliitika vastu. “Eelmisel aastal sündis Eestis 10 721 last, mis on väikseim sündimus alates aastast 1919, mil hakati esmakordselt järjepidevalt statistikat avaldama. Rahvaarvu muutust aitas napilt plusspoolel hoida mitte sündimus, vaid positiivne rändesaldo ehk Eestimaa elanikkond on suurenenud veidi üle 600 inimese võrra tänu sisserändajatele,” märkis parlamendisaadik.

“Ma ei saa täiesti nõustuda peaministri poolt öelduga, et laste eest hoolitsemine on vanemate kohus, mitte riigi ülesanne,” lisas Keskerakonna juhatuse liige. “Riik peab tagama peredele kindlustunde ja turvavõrgu laste saamiseks ning kasvatamiseks. Inimesed on Eesti riigi suurim vara, kuid praegu on Eesti rahva kestmine sattunud ohtu ning olukorra päästmiseks tuleb vajalikke samme astuda. Paraku ei ole viimased valitsuse tegevused need, mis võiksid tekkinud olukorda parandada.”

Tagasiside