Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Keskerakonna fraktsioon tegi Riigikogus ettepaneku lükata esimesel lugemisel tagasi eelnõu, mis muudab olulisel määral kohalike omavalitsuste üksustele tulumaksu eraldamise põhimõtteid. Fraktsiooni aseesimehe Vadim Belobrovtsevi sõnul on Vabariigi Valitsuse algatatud põhimõtteline ja fundamentaalne muudatus, mis mõjutab kohalike omavalitsuste rahastamist, tehtud kiirustades, analüüsideta ning osapooli kaasamata ega aita kaasa regionaalpoliitika arengule.

“Vaesemate omavalitsuste abistamise loosungi all tegeleb valitsus tegelikult vaesuse ümberjagamisega, karistades lisaks neid, kes on oma rahaasjadega siiamaani edukalt hakkama saanud,” ütleb Belobrovtsev. “Iseenesest vaesemate omavalitsuste abistamine on igati õigustatud ja tervitatav eesmärk, sest täisväärtuslik elu peaks olema võimalik kõikjal Eestis, kuid antud eelnõu seda eesmärki ei kanna. Käesolevad muudatused ei lahenda sisulist probleemi ehk läbimõtestatud regionaalpoliitika puudumist ega jätkuvat ääremaastumist.”

Belobrovtsevi sõnul võtab Reformierakonna juhitav valitsus 8,3 miljonit eurot neljateistkümnelt kohalikult omavalitsuselt, mis halvendab teenuste pakkumist ja kättesaadavust, sest inimeste arv nendes omavalitsustes pidevalt kasvab.

“Jagades nimetatud summa ülejäänud 65 kohaliku omavalitsuse vahel see nende olukorda oluliselt ei paranda, kuna jaguneb laiali väikeste osadena. Kõik Eesti kohalikud omavalitused vajavad palju suuremaid summasid, et tagada ühtsem elustandard üle riigi. Selle eelnõuga neile eraldatavad summad katavad pelgalt teenuste ja kaupade hinnatõusu – olulisi ja märkimisväärseid investeeringuid niisuguse raha eest teha ei õnnestu. Jõukamates omavalitsustes olukord halveneb ja vähemjõukamates erilisi muutusi oodata ei tasu,” räägib Tallinnast valitud saadik.

Belobrovtsevi hinnangul vähendab omavalitsuste toimetulekut ka valitsuse plaan vähendada linnadele ja valdadele laekuvat üksikisiku tulumaksu määra 12,06 %-lt 11,89 %-ni. “Valitsus tegutseb üleolevalt ja pealiskaudselt, kui tuleb nii põhimõttelise ja fundamentaalse muutusega, mis hakkab omavalitsuste rahastamist mõjutama aastaid, välja ootamatult, kiirustades, vastava analüüsita ja huvitatud rühmasid – eelkõige kohalikke omavalitsusi – kaasamata. Riigikogu Keskerakonna fraktsioon ühineb Eesti Linnade ja Valdade Liidu kriitikaga eelnõu aadressil ega toeta eelnõu sellisel kujul,” kinnitab Keskerakonna juhatuse liige.

Tagasiside