Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni aseesimees Mailis Reps viibis sel nädalal Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee raportöörina erakorralisel missioonil Ukrainas, mille raames külastas saadik Kiievit, Harkovit ja Dnepropetrovskit. Kui nädala alguses viibiti sõjakoldest eemal Ukraina pealinnas, siis reisi lõpu poole liiguti üha enam sõjakolde suunas.

„Sõjakoledused on Ukraina rahvale ja maale selgelt oma jälje jätnud. Kui veel pealinnas Kiievis on võrdlemisi rahulik ning eluga on vaikselt edasi mindud, siis ida poole liikudes muutub pilt järjest süngemaks. Ukraina seis on väga keeruline ning taastumiseks vajatakse selgelt Euroopa Liidu ja liitlaste abi,“ sõnas äsja Ukrainast naasnud Mailis Reps.

Repsi sõnul tõstatus Ukraina visiidi ajal teravalt ka sõjapagulaste küsimus, eriti mastaapselt oli probleemi näha külastades Harkivi oblastit.

„Harkivi oblastis on toimumas reaalne sõjategevus ning ainuüksi ametlikel andmetel on Harkivis üle 170 000 põgeniku. Kohalike hinnangul on tegelik sõjapõgenike arv aga ligikaudu kolm korda suurem. Probleemid on väga suured ning kohtumistel arutluse all olnud teemade ring oli üsna tundlik ning lai,“ nentis Mailis Reps.

Mailis Reps viibis Ukrainas Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee ametliku raportöörina ning tegemist on juba mitmenda korraga, mil saadik Ukraina olukorda hindamas käinud on.

„Ennekõike on meie ülesanne siin jälgida, kuidas toimib riigiaparaat ning kas Ukraina on liikumas õiges suunas. Suheldes kohalike inimestega, on selge, et neis valitseb teatav pettumus. Olgugi et rahvas mõistab, et sõjapidamine võtab valitsuse aega ja ressursse, oodatakse uuelt võimult siiski suurte reformide läbiviimist. Soovitakse näha rohkem konkreetsust ja visiooni, kuidas viia Ukrainat edasi. Ukrainal on veel pikk tee minna,“ lõpetas Mailis Reps.

Lisainfo:

Jaan Männik

Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni pressiesindaja

[email protected]

Tagasiside