Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu liige Marika Tuus ütles, et võimuliit käitub eakate inimeste suhtes hoolimatult, kui lükkas tagasi Keskerakonna ettepaneku tõsta pensioni baasosa erakorraliselt 300 ja rahvapensioni määra 200 krooni võrra.

„Kõige enam teevad muret rahvapensioni saajad, kelle pension on praegu 1573 kr. kuus,” selgitas eelnõu ettekandja Tuus. „Kui toimetuleku toetusega kompenseeritakse rahvapensioni saajale eluase, siis jääb tal elamiseks 1000 krooni – nii söögiks, arstirohtudeks telefoni maksmiseks ütleme elamiseks.”

Tuus ütles, et rahvapension jääb praegu alla elatusmiinimumile, mida Euroopa Sotsiaalõiguste komitee on Eestile ka korduvalt seda ette heitnud.

Tuus ütles, et möödunud kuul oli inflatsioon juba 9,7%. „Jaanuari inflatsioon tuleb sellest tunduvalt suurem, sest täna kasutatavasse numbrisse pole arvutatud sisse tarbimismaksude ehk aktsiiside kasv,” märkis ta. „Ent detsembris kasvas näiteks või hind aastataguse ajaga võrreldes 54%, piim 59%, jahu 55%, munad 34% jne.”

Tuus rõhutas, et kui Eestis moodustab pension 6% SKP-st, siis Euroopa keskmine on 12%.

Tuus ütles, et praegu on erakonna soovitud erakorralise pensionitõusu tarbeks pensionikassas vajalik raha olemas.

Samas märkis ta, et erinevalt praegusest on eelmised valitsused suunanud defitsiidi vältimiseks riigieelarve ülejäägi pensionikassasse. “Sinna pandi näiteks eelmise valitsuse ajal 5,5 miljardit ja Andrus Ansipi valitsus seda esimest korda ei tee,” lausus Tuus ning lisas, et ilma juurdepanekuta ja vaid tagavaradest elades tekib 2011. aastaks tõepoolest olukord, kus pensionikassas on 1,1 miljardit, millest ei piisa enam ühekordsetekski pensioni väljamakseteks.

Tagasiside