Tuus: Rahandusminister jäi arupärijatele vastates jänni
Muuhulgas soovisid Keskerakonna fraktsiooni liikmed selgitust, miks pole Eesti valitsus rakendanud toiduainetele käibemaksu soodustusi, mida kasutavad kõik Euroopa riigid peale Eesti ja Taani ning millistel kaalutlustel on valitsus tõstnud elektri- (nii kodu- kui äritarbijale) ja mootorikütuse aktsiisi (ka erimärgistatud kütuse oma) kordades kõrgemale kui seda lubab Euroopa Liidu alammäär?
„Olukorras, kus maailma majanduse taastumine on alanud, tammub Eesti ikka veel majanduslanguses,“ ütles Keskerakonna fraktsiooni liige
Tuus ütles, et kui varem tõi valitsus aktsiiside tõstmise põhjuseks Euroopa Liidu nõuded, siis täna võime öelda, et nii elektri- kui ka kütuseaktsiisid on meil Euroopa Liidu miinimumnõuetest kordades kõrgemad.
Seoses sellega soovisid Keskerakonna fraktsioon rahandusministrilt vastuseid järgnevatele küsimustele:
1) Miks ei taha valitsus tunnistada, et globaalne majandus- ja finantskriis lihtsalt võimendas meie juba aasta varem alanud sisekriisi ja valitsemise tasakaalustamatust?
2) Miks on olnud Majandusministeeriumi prognoosid viimastel aastatel kantud populistlikust võltsoptimismist, erinedes oluliselt erakondade, pankade, majandusekspertide jt. hoopis täpsematest majandusprognoosidest?
3) Miks ületab Eestis elektriaktsiis (nii kodu- kui äritarbijale) ja mootorikütuse aktsiis (ka erimärgistatud kütuse oma) kordades Euroopa Liidu alammäärasid?
4) Miks on Reformierakonna juhitud valitsus läinud kaupade ja teenuste käibemaksu erisuste kaotamiste teed, samas kui Euroopa riigid valdavalt hoiavad nendest võimaldatud soodustustest kinni, parandades nii elanike elujärge?
5) Reformierakond on alati toonitanud madalate maksude tähtsust ja tulnud ka vastavate lubaduste toel võimule. Samas olete valitsuses olles toiminud just vastupidi ja makse pidevalt tõstnud. Kui
6) Kui suur on täna Eestis absoluutne vaesuspiir ning ostukorvi maksumus?
7) Miks Eesti ei võiks tagasi minema ettevõtete tulu maksustamisele, mis kehtib ka teistes Euroopa riikides? Miks peate normaalseks, et ettevõtted kasumi tekkimise pealt makse ei maksa, vaid maksustatakse kasumi jaotamist? Miks pooldate seda, et välisettevõtted maksavad Eestis teenitud kasumilt makse hoopis välismaal? Kui palju on Eesti riigil jäänud kasumi maksustamisest loobumisega raha saamata?
8) Millistest vahenditest kavatsete heastada II pensionisamba võla? Teatavasti võtavad 6%-lised maksed alates 2014. aastast riigieelarvest miljardeid. Kui palju täpselt selleks 2014. ja 2015. aastal raha kulub ja kas saate täna kinnitada, et see lubadus ka täidetakse?
9) Miks ei taha Eesti valitsus rakendada toiduainetele käibemaksu soodustusi, mida kasutavad kõik Euroopa riigid peale Eesti ja Taani? Oktoobris langetas toiduainete käibemaksu ka Soome. Euroopa Liidu keskmine tase on 6-9% meie 20% kõrval.
10) Kuidas jõudis 01. veebruari