Tuus-Laul töövõimereformist: tegemist on saja tuhande inimese peal teostatava sotsiaalse eksperimendiga
Riigikogu sotsiaalkomisjoni liige Marika Tuus-Laul sõnas tänasel riiklikult tähtsa küsimuse arutelul, et nii toorest ja läbimõtlematut seaduseelnõu, kui täna arutelu all olev, ei ole tema silmad veel näinud. Saadiku hinnangul on reformiga alustatud valest otsast ning antud valesammude tõttu olemegi jõudnud tänasesse tupikseisu.
„On kurb tõdeda, et valitsuse eesmärk on vaid töövõimereformi läbisurumine ja tänaseni pole reforme tehes arvestatud erivajadustega inimeste väljapakutuga. Ei tahetud puuetega inimeste esindajat ju tänagi kõnepulti lubada. Minu hinnangul on kogu reformi tehtud kiirustatult ja alustatud nö valest otsast. Me oleks pidanud alustama hoopis sotsiaalhoolekande seadusest ja tagama inimestele esmalt vajalikud tugiteenused, paralleelselt oleks pidanud valmima tööõnnetus-ja kutsehaiguskindlustuse. Neid muudatusi saaks üles lugeda veelgi. Ja juba need muudatused ei ole teostatavad paari-kolme kuuga. Meie aga alustasime hoopis lõpust, töövõimeseadusega. Nii ei saa suuri muudatusi läbi viia,“ sõnas Marika Tuus-Laul.
Saadiku sõnul on valitsus töövõimereformiga läbi viimas saja tuhande inimesega eksperimenti. Tegelikkuses isegi enamaga, kui arvestada juurde puuetega inimeste hooldajad, abistajad ja lähisugulased, kellest erivajadustega inimeste elu otseselt sõltub.
„Mis siis ikkagi on reformi algatajate tegelik varjatud soov? Vägisi tundub, et eesmärk on lihtsalt osad puudega inimesed terveks tunnistada ja toetuse pealt maha saada. Neist saavad lihtsalt töötud. Me ütleme, et aitame puudega inimesed tööle, aga kus need töökohad on? Tööandjatega pole kokkuleppeid saavutatud. Mingeid täiendavaid tagatisi loodud pole. Tõsi, töötukassasse tehakse juurde 500 uut ametnikukohta. Raske on aga uskuda, et nendest töökohtadest midagi erivajadustega inimestele langeks,“ sõnas Marika Tuus-Laul.
Tuus-Laul lisas, et kui töövõimereformi seaduseelnõu kevadel Riigikogus üle anti, tundus ministrite jutu järgi, et on tegemist hea seadusega: Euroopa raha taga. Puudega inimestele otsitakse sobiv töökoht, tagatakse vajalikud abiteenused – kõik ideaalne. Paraku on reaalsus olnud äraspidine.
„Puudega inimesed on teinud kõik, et õnnetule reformile pidurit tõmmata. Suve hakul käisid erivajadustega inimesed esimest korda taasiseseisvunud Eesti riigi ajaloos karkude- ja ratastoolidega Toompeal. Muudatusettepanekuid pole aga kuulda võetud. Just seetõttu ei saa Keskerakond antud reformi toetada ja teeb ettepaneku töövõimereformiga aeg maha võtta,“ lõpetas Marika Tuus-Laul.
Lisainfo:
Jaan Männik
Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni pressiesindaja