Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni liige Marika Tuus-Laul edastas täna rahandusminister Sven Sestrile arupärimise, mille põhifookus on pööratud Haigekassa miinusele ning sellele, kuidas plaanib rahandusminister Eesti tervishoiusüsteemi rahastamist muuta. Riigikogu liikme hinnangul on Eesti tervishoid krooniliselt alarahastatud ning vajab põhjalikke muutuseid.

„Eesti elanikkond vananeb ning seeläbi kasvab tunduvalt ka tervishoiusüsteemi koormus. Kõrvutades numbreid ja fakte jääb valitsusel süsteemsete ümberkorralduste tegemiseks väga vähe aega. Eriti juhul, kui kõrgetasemelist arstiabi tahetakse säilitada ka viie ja kümne aasta pärast. Tänase süsteemiga jätkates ei ole meie tervishoiusüsteem kindlasti jätkusuutlik. Soovime rahandusministrilt kuulda, kuidas ta plaanib Eesti tervishoiusüsteemi rahastamist muuta,“ rääkis Riigikogu sotsiaalkomisjoni liige Marika Tuus-Laul.

Rahvasaadiku sõnul on tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski välja pakkunud mitmeid erinevaid lahendusi alustades sotsiaalmaksu langetamise ärajätmisest, kuni sünnitus-, haigus- ja hooldushüvitise lae kehtestamiseni välja. Samuti on minister välja toonud, et ainuke viis haigekassa eelarveprobleemide lahendamiseks on leida lisaraha. Terviklikku plaani valitsuse poolt aga tänaseni tulnud ei ole.

„Rahandusminister on lahendusena välja käinud mõtte, et mis näeb ette patsiendi omaosaluse tõstmist. Reaalsuses küündib patsiendi omaosalus täna niigi 25 protsendini, mis on Euroopa kõrgemate hulgas. Oleks ebanormaalne seda veelgi tõstma asuda. Pigem tuleks selgelt kaaluda 0,5 protsendilise sotsiaalmaksu langetamise ärajätmist. Eriti oludes, kus puudub selgus, kuidas seda langetust kompenseerida kavatsetakse. Rahandusminister peab kiirelt omapoolsete ettepanekutega välja tulema. Vastasel korral võime Eesti tervishoiusüsteemi lõplikult välja lülitada,“ lõpetas Marika Tuus-Laul.

Esialgse prognoosi kohaselt pidanuks Haigekassa tänavune kahjum olema 9 miljonit eurot, aga poole aastaga on see kerkinud juba 33 miljoni euroni. Hetkel kaetakse puudujääk Haigekassa reservi kogunenud umbes 114 miljoni euro arvelt, kuid sama süsteemiga jätkates saab reserv prognoosi kohaselt otsa aastaks 2020.

Lisainfo:
Marika Tuus-Laul
Tel: +372 506 9018

Teate edastas:
Jaan Männik
Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni pressiesindaja
Tel: +372 53 474 246

Tagasiside