Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu sotsiaalkomisjoni liikme Marika Tuus-Lauli hinnangul peaks riiklik matusetoetus olema tagatud kõigile, mitte olema vaid vajaduspõhine. Sellisena näeb matusetoetust ette täna parlamendis teise lugemise läbinud matusetoetuse seaduseelnõu. Saadiku sõnul tuleks Eestis taastada matusetoetus sellisel kujul nagu ta oli enne ära kaotamist 2009. aastal.

„Iseenesest on tervitatav, et meil matusetoetus vähemalt mingilgi kujul taastatakse, kuid oleme ausad, vaid vajaduspõhisest ei piisa. Me teame, et matus on väga kallis ja aina kallimaks läheb. Isegi väga mõõdukas matus on omastele suur väljaminek. Väga tihti on nii, et mahajääjatel pole üleliigset raha ja ka lahkunu pole suutnud elu jooksul piisavalt koguda,“ sõnas Marika Tuus-Laul.

Saadik tuletab meelde, et 2009. aastal kaotatud matusetoetus ei olnud ainus läbiviidud kärpemeede. Sama moodi kaotati ära hambaravitoetused, pensionide tasuta kojukanne ja tõsteti matuseteenuste ja matusetarvete käibemaksu.

„1993. aastal, mil meie riigieelarve oli vaid 4,1 miljardit krooni ehk 262 miljonit eurot, leidis riik matusetoetuse kehtestamiseks vajalikud vahendid. Täna, enam kui 20 aastat hiljem ja olukorras, kus meie aastaeelarve on 8,4 miljardit eurot, anname matusetoetuse vaid santidele ja tunneme selle üle uhkust. Piinlikkust tuleks tunda,“ lõpetas Marika Tuus-Laul.

Riiklik matusetoetus on ette nähtud matusekulude osaliseks kompenseerimiseks ja seda makstakse alates 2009. aasta 1. juulist ainult nende isikute matusteks, kelle matuste korraldamise eest vastutab kohalik omavalitsus. Riigikogus arutluse all olev seaduseelnõu taastaks matusetoetuse ainult vajaduspõhiselt.

Lisainfo:
Jaan Männik
Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni pressiesindaja
 

Tagasiside