Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni liige Marika Tuus ütles, et täna riigikogus esimesel lugemisel olnud käibemaksu seaduse muudatusettepaneku maha hääletanud koalitsioon jätab raskesse olukorda vähemkindlustatud inimesed.

 Riigikogu  Keskerakonna fraktsioon algatas käibemaksu seaduse muutmise, mille eesmärgiks oli vähendada toidu käibemaksumäära seniselt 18%-lt 5%-le.

 „Seaduse eesmärk on sarnaselt paljude Euroopa Liidu riikidega alandada toidukaupade käibemaksumäära, et tasandada üha kallinevaid elamiskulusid,” ütles Keskfraktsiooni liige Marika Tuus. „Aasta alguses tõstetud aktsiisid on kaasa toonud ulatusliku toiduainete hindade tõusu. Võrreldes möödunud aastaga on toidukaubad  läinud viiendiku võrra kallimaks.”

 Tuus ütles, et eelkõige oleks madalam maksumäär oluline just vähemkindlustatud inimestele ja pensionäridele.  „Viimastele just eriti oluline, sest tulumaksu alandamine nendele rohkem raha tasku ei jäta, küll aga käibemaksu alandamine toidukaupadele,” selgitas Tuus.

 Käibemaksu erinevaid määrasid lubab rakendada Euroopa Ühenduste Nõukogu direktiiv, mis lubab rakendada ühte või kahte vähemalt 5%-list alandatud maksumäära kaupadele ja teenustele, mille loetelu on toodud direktiivi lisas.

 Tuus ütles, et Euroopas on vaid Taanis Eestist kõrgem käibemaks toidukaupadele. „Ülejäänud Euroopa riikides on  toiduainete käibemaks meie omast madalam või puudub üldse,” selgitas ta.

 Lisa kohaselt on alandatud käibemaksumäära rakendamine lubatud toidule ja söödale (sealhulgas joogid, kuid välja arvatud alkoholjoogid); elusloomad, seemned, taimed ja tavaliselt toiduainete valmistamisel kasutatavad koostisained; tavaliselt toiduainete täiendamiseks või asendamiseks kasutatavad tooted.

 

 

Tagasiside