Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni liige Marika Tuus ütles, et peaminister Andrus Ansip püüab ilustada OECD Eesti kohta tehtud raportit, mille kohaselt peab Eesti pöörama palju enam tähelepanu  vaesuse vähendamisele.

„Võib kindlalt öelda, et aastal, mis on Euroopas kuulutatud vaesuse vastu võitlemise aastaks – Eestis selle küsimusega ei tegelda,“ ütles Tuus. „Vastupidi, kärpimine ja  aktsiiside tõstmine puudutab kõige enam madalapalgalisi ja töötuid ning pensionäre. Kahjuks püüab Ansip Eesti elu ilusaks rääkida, kuid vaesuses elavatele inimestele peaministri ilukõne ei too leiba lauale.“

Tuusi sõnul jäid Ansipi vastused Keskerakonna esitatud arupärimisele nõrgaks, sest peaminister jaoks pole ühte osa Eesti elanikest olemas.

Tuusi sõnul märkisid eksperdid, et 61% töötutest ja 43% pensionäridest elab Eestis vaesuses. „Et analüüs puudutas tänasest varasemat aega, siis võib vaid oletada, kui suur ja ulatuslik on vaesus töötute hulgas täna, mil Statistikaameti andmetel, on meil 137 000 inimest tööta ehk töötuse protsent on pea 20,“ ütles Tuus.  

Tuusi sõnul on 51 000 ininimest Eestimaal olnud tööta üle aasta. „18 000 inimest tööta koguni 2 aastat ja rohkem,“ selgitas Tuus. „Ja muide, ainuüksi registreeritud töötutest ehk nendest, kes end veel registris hoiavad ja keda pole sanktsioonidega töötu staatusest ilma jäätud,  – on pea pooled need, kes ei saa enam töötutoetusi ja kes elavad 1000-kroonisest toimetulekutoetusest, teise pereliikme puhul veelgi väiksemast summast.“

Tuus meenutas, et OECD töö-ja sotsiaalsuhete küsimuste komitee direktor John Martin hurjutas Eestit pressikonverentsil, et riik peaks töötuse küsimusega hoopis rohkem tegelema, sest võib kuluda kuni 10 aastat selleks, et tänast  tööpuudust likvideerida.

Raport tegi ka ettepaneku koheselt tõsta miinimumpensioni ja esimese samba pensionide kindlaksmääratud osa. „Nimelt toonitasid eksperdid, et lõhe miinimumpensioni ja kõrgeimat pensioni saavate inimeste vahel on väga suur,“ märkis Tuus. „Leiti, et seda süsteemi tuleks kohe muuta. Veel soovitas raport koheselt vanemahüvitise ülempiiri alandada, tõsta sotsiaaltoetusi ja tõsta töötu abiraha. Nimelt märgiti, et kui Euroopa riikides kulub sots. Toetusteks 27% SKP-st, OECD riikides keskmiselt 20%, siis Eesti kulutab sotsiaalkuludeks vaid 12 % SKP- st, meist vähem kulutab vaid Mehhiko ja Kuuba.“

Tagasiside