Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Pikalt ettevalmistatud Eesti Maaelu Arengukava (MAK) Euroopa Liidu finantsperioodil 2014-2020 on jõudmas valitsuse ette. Lootus, et uus finantseering tagab Eesti põllumajandussektorile võrdsema konkurentsiseisu võrreldes teiste liikmesriikide põllumeestega, on aga paraku kadumas. Riigikogu maaelu komisjoni liikme Ester Tuiksoo sõnul jätkab minister Ivari Padar kahjuks Reformierakonna sissetallatud rada, mis näeb ette maaelule vaid minimaalseima toetuste taseme. Äsja loodud valitsuse moodustamise käigus anti suuri lubadusi sotsiaalsemast valitsemisest, reaalsus on aga paraku teistsugune.

„Eesti põllumehed on Euroopas pandud järjekordselt väga keerulisse konkurentsisituatsiooni. Olukorras, kus teised riigid panustavad ühtsesse põllumajanduspoliitikasse üha enam, oleme meie valinud otse vastupidise suuna. Eesti on läbi aegade panustanud väga minimaalselt oma eelarvevahendeid maaelu parandamiseks ning sama jätkub ka Ivari Padari juhtimise all. 15 protsendiline kaasrahastamine on ilmselgelt vähe. Näiteks lõunanaabrid lätlased kaasfinantseerivad MAKi 32 protsendi ulatuses. Nii edasi talitades jätkub meie jaoks ebavõrdne konkurents ühisel Euroopa turul,“ sõnas endine põllumajandusminister Ester Tuiksoo.

Tuiksoo lisas: „Lootus, et sotsiaaldemokraatide valitsusse minekuga midagi põllumajanduse rahastamises muutub, on haihtunud. Tegelikkuses jätkub Reformierakonna diktaat. Seda on näha ka uues koalitsioonileppes, kus põllumajanduspoliitikat on mainitud minimaalselt ning see vähenegi on hägune. Tundub, et sotsiaaldemokraadid on tänases valitsuses nõus kõigega, mida Reformierakond neil teha käsib. Oluline on vaid püsida valitsuses.“

Lisainfo:
Jaan Männik
Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni pressinõunik

 

Tagasiside