Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu Keskerakonna fraktsioon esitas täna välisminister Urmas Paetile arupärimise Vene duumasaadiku Sergei Markovi juhtumi kohta, sest  juhtumis on ilmnenud uusi asjaolusid ning välisminister pole võtnud kasutusele piisavalt meetmeid, et kaitsta Riigikogu otsusena kinnitatud Eesti julgeolekupoliitika alustes sätestatud põhimõtteid.

„Tahame välisministrilt teada, kas on  nõus tunnistama tänases olukorras, kus Vene Riigiduuma liige jätkab Eesti ühiskonna provotseerimist, et Sergei Markovi viisakeelu tühistamine õõnestas Eesti välisministeeriumi usaldusväärsust?,“ küsis Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni liige Toivo Tootse. „Millistel kaalutlustel või faktide ilmnemisel olete te nõus tegema ettepaneku Sergei Markovi arvamiseks  sissesõidukeelu nimekirja?“         

Tootsen meenutas, et eelmise aasta 30 septembril oli Riigikogus umbusaldushääletus välisministri ja justiitsministri vastu.

„Tänaseks on nn. Sergei Markovi juhtumis ilmnenud uusi asjaolusid,“ ütles Tootsen.

15. jaanuari 2010 a. Eesti Päevalehes tsiteerib ajakirjanik Vene riigiduuma liiget Sergei Markovit.  Sergei Markov ennustab  „Mustade Pantrite“ tekkimist Eesti Vabariiki põhjusel , et kui „venelaste rõhumine“ Lätis ja Eestis jätkub, siis on oodata protestiaktsioone. See, mis toimus pronkssõduri ümber, olevat olnud alles esimene samm selles suunas. „Ei tasu imestada, kui leidub venelasi, kes soovivad kasutada „Mustade Pantrite“ meetodeid ja hakkavad rakendama vägivalda ja kodanikuallumatust,“ rääkis Markov intervjuus.

Tootsen tuletas meelde, et Sergei Markovile kuulub juba varasemast ajast tsitaat: „Rääkides küberrünnakutest Eesti vastu – ärge muretsege, selle rünnaku korraldas mu assistent. Ma ei ütle teile tema nime, sest siis ei pruugi ta viisat saada.”

„Nii ütles Sergei Markov 21. sajandi infosõjale pühendatud Washingtoni-Moskva videokonverentsil,“ märkis Tootsen. „Välissuhtlusseaduse kohaselt töötab välisministeerium välja koos asjaomaste ministeeriumidega julgeolekupoliitika ja viisapoliitika põhisuundi ning teostab neid vastavalt oma pädevusele. Keskerakonna fraktsiooni hinnangul pole välisminister Paet suutnud kaitsta üldsusele arusaadaval tasemel antud seaduses olevat mõtet.“

Välisminister Paetil tuleb arupärimises vastata kuuele küsimusele. Muuhulgas soovivad arupärijad teada, kas välisminister Paet kavatseb jätkuvalt vaadata pealt, kuidas üks teise riigi kõrge ametiisik kasutab mõjukaid kanaleid Eesti maine kahjustamiseks?

Tagasiside