Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu põhiseaduskomisjoni liikme Priit Toobali sõnul on täna Riigikogus kolmanda lugemise läbinud erakonnaseaduse muutmine vajalik samm.

„Laias laastus võib seaduseks saavad muudatused jagada kaheks – erakondade rahastamine ning erakondade konkurents. Põhiseaduskomisjonis toimunud arutelu tulemusena leidsime, et erakonna asutamiseks vajaliku 1000 liikme nõuet võiks alandada ning käesolev seaduseelnõu pakub selleks piiriks 500 liiget. Antud muudatus hõlbustab uute erakondade teket ning suurendab selgelt valijate võimalusi. Oluline on eelnõu puhul märkida ka kautsjoni poole võrra alandamist ning Erakondade rahastamise järelevalvekomisjonile nõuandva rolli lisamist“ sõnas Toobal.

Priit Toobal lisas: „Tänane eelnõu muudab erakondade vahelist konkurentsi ausamaks ning aitab erakonnamaastikku mitmekesistada. Pärast 2015. aasta parlamendivalimisi suureneb rahaline toetus neile erakondadele, kes ei kogu nii suure hulga valijate toetust ning valimiskünnist, et parlamendi pääseda, ei ületa. Erakonnal, kes kogub vähemalt kaks protsenti häältest, on õigus 30 000 eurole. Kes üle kolme protsendi, 60 000 eurole ning erakond, kes jääb napilt alla künnise ehk kogub vähemalt neli protsenti häältest, on õigus 100 000 eurole aastas. See on oluliselt rohkem, kui täna künnise alla jäänud erakondadele riigieelarvelisi vahendeid ette on nähtud.“

„Suuresti Rahvakogu protsessi käigus tõstatatud küsimused, mis puudutavad just rahastamist ning erakondade vahelist konkurentsi, saavad uue seadusega lahenduse. Järgmisena võtab põhiseaduskomisjon ette valimisseadused, mis samuti Rahvakogus arvamist leidsid,“ lõpetas Toobal.

Lisainfo:
Jaan Männik
Jaan.Mannik@riigikogu.ee
 

Tagasiside