Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu põhiseaduskomisjoni liige Priit Toobal ütles tänases Vikerraadio saates „Opositsioonitund“, et Keskerakonna fraktsioon plaanib esitada seadusmuudatuse, mis vähendaks Riigikogu valimistel kandideerimiseks vajalikku kautsjonit vähemalt kümme korda.

„Kahtlemata aitaks selline muudatus tuua Riigikogu valimistele senisest rohkem kandidaate ja võrdsustaks suurte ja väikeste erakondade võimalusi,“ märkis Toobal, „nii on lootust tõsta ka inimeste aktiivust ja huvi valimiste vastu – seda nii valimistel kandideerimise kui ka hääletamise osas.“

Toobal märkis, et praegu tuleb nn „täisnimekirja“, 125 kandidaadiga nimekirja esitamisel Riigikogu valimistele kautsjonina välja käia ligikaudu 69 000 eurot. „Need, kes pääsevad parlamenti või koguvad 5 protsenti häältest, saavad kautsjoni tagasi, aga ülejäänud peavad selle summa kulude poolele kirjutama. Usun, et näiteks Roheliste erakonna pildilt kadumine on seotud just valimiskautsjoni tõttu tekkinud rahalistest raskustest.“

„Keskerakonna fraktsioon plaanib kautsjoni vähendamise ettepaneku Riigikogule teha ning usun, et kautsjon võiks väheneda umbes 10 korda. Nii annaksime rohkem kandideerimisvõimalusi ka väikeparteidele ning ühtlasi rohkem valikut Eesti rahvale. Ma ei näe põhjust, miks koalitsioonierakonnad seda ideed ei peaks toetama,“ lisas Toobal.

2011. aastal oli Riigikogu valimistel kautsjoni suuruseks 556,04 eurot (8700 krooni) kandidaadi kohta. Riigikogu valimistel tagastatakse kautsjon kui kandidaat osutub valituks või saab valimisringkonnas hääli vähemalt poole lihtkvoodi ulatuses või kui erakonna kandidaadid kogusid üleriigiliselt kokku vähemalt 5 protsenti häältest.
 

Tagasiside