Tänasel Riigikogu põhiseaduskomisjoni istungil ei toetanud IRL-i ja Reformierakonna saadikud presidendi otsevalimiste korda kehtestavat seaduseelnõu. Põhiseaduskomisjoni liige Priit Toobal leiab, et Eesti on presidendi otsevalimisteks valmis ning selle mittetoetamine näitab koalitsiooni kartust rahva arvamuse ees.

„Keskerakonna hinnangul on Eesti ühiskond on küps valimaks endale väärilist riigipead ning põhjendatud on soov, et Riigikogu loovutaks selle õiguse rahvale,“ rääkis Toobal, „arvestades, et ka Rahvakogus leidis presidendi otsevalimiste idee laialdast toetust, siis on eriti näotu, et koalitsioon selle edasisest arutamisest keeldus.“

Toobal tõi näiteid erinevatest Euroopa riikidest, kus rahvas saab presidenti valida. „Näiteks Leedu, Austria, Poola, Portugal, Soome ja veel mitmed teised. Hiljuti seadustas otsevalimise Tšehhi Vabariik, kus rahvas sai riigipea valida selle aasta jaanuaris.“

„Leian, et presidendi otsevalimise seadustamine tooks poliitikast võõrandunud rahvast riigile lähemale ning välistaks olukorra, kus erakonnad lepivad omavahel kokku, kes neile presidendiks paremini sobib. Aga seesugune president ei esinda kuidagi Eesti rahvast,“ lisas riigikogulane, „presidendi otsevalimiste rakendamine ei too kaasa vajadust praegusest parlamendikesksest riigikorraldusest loobuda. Presidendi institutsioon on rahva jaoks eelkõige moraalsete väärtuste ja erakondadeülese sõnumi kandja.“

Riigikogus on alates 1992. aastast arutatud üheteistkümnel korral presidendi otsevalimiste seadustamist. Seda ideed toetanud oma ametisoleku ajal nii president Lennart Meri kui president Arnold Rüütel.

Tagasiside