Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogus läbis täna esimese lugemise seaduseelnõu, mis loob suurema õigusselguse hädaolukorra juhtimisel. Riigikogu sotsiaalkomisjoni esimehe Tõnis Mölderi sõnul on seadusmuudatus vajalik, et eriolukorrast üleminek hädaolukorda läheks võimalikult sujuvalt ja tõhusalt ning ametiasutuste rollid oleksid selged.

„Kuigi haigusjuhtumite arv on viimastel nädalatel näidanud langustrendi, siis vaatamata sellele, peame olema eriolukorra lõppedes valmis operatiivselt reageerima, juhuks kui haiguspuhang võib taas hoo sisse saada,“ ütles Mölder. „Praegune hingetõmbepaus annab meile võimaluse teha seadusandluses korrektuure selleks, et hoida nii COVID-19 nakkust kontrolli all kui ka kindlustada rahvatervise parim võimalik kaitse ka tulevikus.“

Mölderi sõnul saavad muudatuste jõustumise järel mitmed rollijaotused selgemaks. „Taasiseseisvunud Eesti esimene eriolukord tekitas korduvalt küsimusi, kui kaugele ühe või teise institutsiooni õigused ulatuvad. Uus kord kehtestab aga selged raamid,“ ütles Mölder.

„Homme lähme sotsiaalkomisjonis aruteludega edasi ning kahe lugemise vahel tasuks täiendada seadust osaga, mis puudutab kohalike omavalitsuste kaasamist ja informeeritust. Sealhulgas ka eraasutusi ja nende juhte ning samuti vajab reguleerimist hädaolukorra lõpetamise rakendamine,“ ütles Mölder.
Riigikogus esimese lugemise läbinud seaduseelnõu muudab hädaolukorra seadust, nakkushaiguste ennetamise ja tõrje seadust, tervishoiuteenuste korraldamise seadust ning ravikindlustuse seaduse muutmise seadust.

Tagasiside