Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu asus täna muutma Eesti lipu seadust, et märkida selles ära Pika Hermanni torni lipu heiskamisel Eesti Vabariigi hümnina mängitava muusikalise signatuuri pealkiri ja autorid.

Riigikogu põhiseaduskomisjoni liige Tiit Terik ütles, et hümni ega ka muid rahvuse sümboleid lisaks riigilipule ja riigivapile ei ole Põhiseaduses välja toodud, mis aga ei välista nende reguleerimist seaduse või muu õigusaktiga.

Eesti lipu heiskamisel Pika Hermanni torni kasutatakse muusikalise signatuurina Eesti Vabariigi hümni, Friedrich Paciuse „Mu isamaa, mu õnn ja room“ (sõnad Johann Voldemar Jannsen) algusfraase ning langetamisel Gustav Ernesaksa „Mu isamaa on minu arm“ (sõnad Lydia Koidula) fragmendi baasil loodud signatuuri.

Terik ütles, et hetkel on Eesti hümn ühiskondliku kokkuleppe ehk tavaõiguse kohaselt „Mu isamaa, mu õnn ja rõõm“.

„Selle konkreetse muusikateose kinnistamine hümnina seadusesse on igati hea ja vajalik,“ sõnas Terik. „Samas pole mõistlik seadusesse kirjutada juhiseid, kuidas inimesed peavad hümni mängimise ajal käituma. See tuleneb inimesed sisemisest väärikusest ja austusest oma riigi vastu.“

Riigikogus läbis täna esimese lugemise Eesti lipu seaduse muutmise seaduse eelnõu.

Tagasiside