Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu võttis tänasel istungil vastu seaduse, millega kehtestatakse magustatud jookidele nn magusamaks. Riigikogu liikme Tiit Teriku sõnul kaitseb magustatud jookide maksustamine eelkõige meie laste tervist.

„Põhilist rolli meie füüsilise vormi ja tervise juures mängib toitumine. Maailma Terviseorganisatsiooni WHO hinnangul mõjutab inimese tervist enim tema käitumine, mis toitumise puhul tähendab tarbijakäitumist,“ rääkis Terik, kelle sõnul on magustatud jookidele maksu kehtestamine väike samm tervema ühiskonna poole. „Seaduse eesmärgiks ei ole muuta magustatud joogid kättesaamatuks. Pigem viitab hinnatõus sellele, et inimesed mõtleksid võimalikele tervislikumatele alternatiividele,“ sõnas riigikogulane, kes lisas, et teab ju pea igaüks, et põhilist rolli meie füüsilise vormi ja tervise juures mängib just toitumine.

Terik märkis, et viimastel nädalatel palju räägitud maksu kehtestamisest piimatoodetele ja naturaalsetele mahladele on väga ennatlik kriitika. „Valitsuse seisukoht on naturaalsed mahlad ja piimatooted maksu alt vabaks saada ning selle nimel tehakse ka tööd,“ rõhutas Terik, kes lisas on maksust on vabastatud ka need joogid, mida kasutatakse näiteks teiste jookide, toidu ja ravimite tootmiseks.

„Igasuguse maksu kehtestamisel on üheks eesmärgiks eelarvepositsioone parandada, kuid käesoleval juhul kannab kõnealune maks ka palju laiemat vaadet,“ sõnas Terik. „Antud maksudebatt on suunanud inimeste tähelepanu tervislikumale toitumisele. Loodetavasti stimuleerib magustatud jookide maksustamine ka joogitootjaid, kes saavad oma toodetes suhkrusisaldust vähendades piirata inimeste igapäevast suhkrutarbimist,“ lisas ta.

Magustatud jookidele kehtestatakse Teriku sõnul kaheastmeline maksumudel, millega maksustatakse kõrgema maksumääraga neid jooke, mille suhkrusisaldus on üle 10 grammi 100 milliliitri kohta ning madalam maksumäär kehtib jookidele, milles on suhkrut üle 5 grammi 100 ml kohta. „Alla 5 grammi suhkrut sisaldavad tooted jäävad üldse maksustamata,“ rõhutas Terik.

Magustatud jookidele kehtestatud maks hakkab kehtima 1. jaanuarist 2018.

Tagasiside