Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu rahanduskomisjoni aseesimees Tarmo Tamm sõnas tänasel riigivalitsemise reformi arutelul, et riigi halduskorralduse muutmist tuleks alustada riigi keskvõimu tasandi korrastamisega – seda nii pealinnas, regioonides kui ka maakonnatasandil. Esimese konkreetse sammuna pakub ta aga välja maavanemate institutsiooni kaotamise.

„Maavanemad on kaotanud oma funktsiooni ja esialgse mõtte ning nad on viimaste aastatel taandunud sisuliselt kantseleijuhatajateks. Neil puuduvad vahendid ja ka õigus otsustada maakonna kui terviku arendamise eest. Juba ammu oleks tulnud see funktsioon nii õiguslikult kui ka rahalise ressursiga anda omavalitsuste maakondlikule ühendusele. Kui valitsus soovib Eestis läbi viia riigivalitsemise reformi, siis tuleks alustada maavanemate kaotamisest,“ rääkis pikaaegne omavalitsusjuht, praegune riigikogulane Tarmo Tamm.

Tamm jätkas: „On selge, et meie riigivalitsemine vajab ka teisi korrektuure. Lihtne näide valitsevast segadusest – Viljandimaa inimene ja omavalitsus suhtleb riigiga mitmes erinevas regioonikeskuses – hoolekande asjus Pärnus, metsa asjus Jõhvis, maa- ja kinnistusasjus Tartus. Maapiirkonnad jooksevad aga endiselt kiirkorras tühjaks ja linnastumine käib Euroopa kiireimas tempos. Nii jätkates on kõik inimesed peagi pealinnas ning riiklikke teenuseid enam väljaspool Tallinna ei pakutagi.“

Tamme sõnul on aga valitsuse poolt suurelt väljareklaamitud riigireform endiselt sisutu, sest hetkel tegeletakse vaid omavalitsuste territoriaalse suurendamisega, mis väljapakutud kujul ei muuda paremaks ei teenuste kättesaadavust ega omavalitsuste elukeskkonda.

„Et jätta mulje jõulisest Eesti elu arendamisest, on Reformierakonnal saanud tavaks nimetada kõiki ettevõetud algatusi reformideks. Paraku näitab senine reformikäik, et sisuga tegeleda ei soovita. Riigitasandi muudatustena on seni räägitud avaliku sektori koondamistest, mis toovat kaasa bürokraatia vähenemise. Sisuliste muudatuste asemel on aga juurde loodud hoopis kolm ministritooli ning Põllumajandusministeerium nimetati ümber Maaeluministeeriumiks. Taolised käigud meile küll mingisugust lisandväärtust juurde ei anna,“ lõpetas Tarmo Tamm.

Teate edastas:
Jaan Männik
Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni pressiesindaja
Tel: +372 53 474 246

Tagasiside