Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu rahanduskomisjoni aseesimehe Tarmo Tamme sõnul on aeg tühistada 2017. ja 2018. aastaks planeeritud kütuseaktsiiside tõstmised. Vastasel korral leiame end olukorrast, kus Läti ja Leedu teenivad meie eksisammudest hõlptulu, sest pea kõik Eesti transpordiettevõtted siirduvad tankima piiri taha. Saadiku sõnul näitas täna Riigikogus arutluse all olnud kütuseaktsiiside tõusu tühistamist taotlenud seaduseelnõu kiire väljahääletamine aga valitsuskoalitsiooni kangekaelsust ning riigile kahjulikku jäikust.

„Meie majandus sisuliselt seisab ning minu hinnangul mõjuks kütuseaktsiiside täiendav tõus praeguses majandusolukorras selgelt negatiivsena. Kui me aga võtame aluseks hiljutise TNS Emori poolt läbiviidud uuringu, mis näitas, et ligi pooled Eesti transpordiettevõtted on aktsiiside tõstmisega seonduvalt läinud kütust tankima madalamate aktsiisimaksu määradega riikidesse nagu Läti, Leedu ja Poola, on selge, et meie eksirännakutest võidavad vaid meie naaberriigid. Kütuseaktsiiside edasine tõus olukorras, kus meie naabrid seda ei tee, on selge enesetapp,“ rääkis keskfraktsiooni liige Tarmo Tamm.

Tamm lisas, et eriti suur vahe on aktsiise tõstes tekkinud diislikütuse aktsiisimääras, mis on Eestis juba hetkel 31,3 protsendi võrra kõrgem kui Lätis. Kui aktsiisitõusu planeerides rõhutati, et ka Läti tõstab kütuseaktsiisi ning seetõttu probleeme ei teki, siis see vastab tõele vaid osaliselt. „Kui Eestis tõusid käesolevast aastast bensiini aktsiisimäär kümme ning diislikütuse aktsiisimäär 14 protsenti, siis Lätis olid vastavad numbrid seitse ja kolm. Lisaks on teada, et Läti valitsus ei kavatse järgmisel aastal kütuse aktsiisimäärasid tõsta.“

„Me ei pea jätkama jäärapäise eeslina. Täna otsustati küll meie eelnõu maha hääletada, kuid valitsus võib antud teema veel ise lauale tõsta. On aeg kütuseaktsiisi planeeritud tõusud tühistada. Teistsugused otsused on kasulikud vaid meie naaberriikide riigieelarvele,“ võttis Tamm teema kokku.

Lisainfo:
Tarmo Tamm
+372 51 82 215

Teate edastas:
Jaan Männik
Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni pressiesindaja
Tel: +372 53 474 246
[email protected]

Tagasiside