Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Valitsusel puudub mandaat laiaulatuslikeks maksutõusudeks ja perevaenulike otsuste vastuvõtmiseks ning süveneva majanduskriisi tingimustes tegeletakse asendustegevustega - Eesti väärib paremat valitsust, ütles Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni esimees Tanel Kiik peaministri umbusaldusavalduse ettekandes.

“Valitsus juhib riiki täiesti vales suunas ning süvendab oma tegevusega rahvastiku-, majandus- ja usalduskriisi. Kaja Kallase juhitava valitsuse vale ja valelik poliitika, peaministri ebaväärikas sõnakasutus ning parlamendi tasalülitamine on vastuvõetamatu,” lausus Tanel Kiik. “Maksutõusude asemel tuleks välja töötada meetmed meie inimeste ja ettevõtete toetamiseks, kes on sunnitud oma tegevust koomale tõmbama ja töötajaid koondama.”

Keskerakonna aseesimehe sõnul on Reformierakonna, Eesti 200 ja Sotsiaaldemokraatliku Erakonna valitsuskoalitsioon asunud ellu viima lühinägelikke ning perevaenulikke otsuseid, millest enne valimisi sõnagi ei räägitud. “Keerulistel aegadel vajame usaldusväärset ja läbimõeldud rahvastikupoliitikat, mitte peretoetuste kärpimist. Pealegi toetas Reformierakond pool aastat tagasi lasterikaste perede toetuste tõstmist ning nende vähendamine rahvastikukriisi ajal on lubamatu ja suurendab veelgi ebakindlust. Praegu on löögi all lastega pered, homme võivad kärpimise ohvriks sattuda pensionärid, puuetega inimesed või muud haavatavad sihtrühmad,” rõhutas Tanel Kiik.

Tanel Kiik märkis, et ükski valitsuse osapool ei küsinud Riigikogu valimistel rahvalt mandaati laiaulatuslikeks maksutõusudeks, mis tabavad nüüd nii inimesi kui ettevõtjaid. “Valitsuse maksupakett halvendab Eesti majanduskeskkonda ja lööb kõige valusamalt neid, kel on niigi raske igapäevaselt toime tulla. Seeläbi süvendatakse majanduslangust ja halvendatakse Eestimaa inimeste toimetulekut. Kurioosne on, et 1200 eurot teeniv töötaja võidab tulumaksumuudatustest kõigest 6 senti kuus, aga muud maksutõusud vähendavad madala ja keskmise sissetulekuga inimeste heaolu olulisel määral,” rääkis ta, lisades, et kompromissi otsimise asemel otsustas koalitsioon võtta tarvitusele seadusevastased meetodid opositsiooni vaigistamiseks, piirates Riigikogu liikmete õigust küsimusi esitada ning eelnõusid ja arupärimisi üle anda.

Vastuvõetamatu on Tanel Kiige hinnangul ka peaministri retoorika – Kaja Kallas on võrrelnud opositsiooni Putini Venemaa, Hitleri Saksamaa ja KGB-ga ning kuulutas viimati Riigikogu liikmed hoopis klounideks. “Eesti Vabariigi peaminister ei ole ainult ühe erakonna esimees või valitsuskoalitsiooni juht, vaid peab kogu ühiskonda austavalt suhtuma. Kaja Kallas on tõestanud, et ta seda ei soovi ega suuda ning on korduvalt loobunud võimalusest vabandada. Seetõttu ei näe Riigikogu opositsioon muud võimalust, kui peaministrit umbusaldada,” selgitas Tanel Kiik.

Tagasiside