Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Meid ootavad ees mitmed maksutõusud ja kõikvõimalikud kärped, kuid selgusetu on, kas ja milliseid eesmärke valitsus läbi häda kokku klopsitud riigieelarvega saavutada soovib, ütles Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni esimees Tanel Kiik parlamendile menetluseks üle antud 2024. aasta riigieelarve kohta.

“Riigieelarve peab adresseerima Eesti riigi kõige olulisemaid murekohti – ebavõrdsuse vähendamine, tervishoiusüsteemi tugevdamine, rahvastiku- ja majanduskriisi lahendamine ning julgeoleku kindlustamine. Praegusel valitsusel puudub aga nii lühike kui pikk plaan,” nentis Tanel Kiik. “Mitme samaaegse kriisi ajal on riigi kohus toetada oma inimesi ja ettevõtteid. Seda vajadusel ka puudujäägis eelarve hinnaga, kuniks pole valmisolekut Eesti maksusüsteemi tervikuna üle vaadata. 2024. aasta riigieelarve on ambitsioonitu dokument, millest nähtub, et valitsusel puuduvad nii visioon kui prioriteedid. Seetõttu tuleb riigieelarve parlamendis põhjalikult ümber teha.”

Praeguses julgeolekuolukorras on eriti lühinägelik külmutada siseturvalisuse valdkonna palgafond, mis tähendab langust võrreldes keskmise palgaga ning hoogustab politseinike ja päästjate töölt lahkumist. “Õpetajate palgatõus tuleb märksa aeglasem kui keskmise palga kasv ehk murtakse ka lubadust viia õpetajate töötasu 120%-ni keskmisest palgast. Seda olukorras, kus õpetajate töökoormus on niigi liiga kõrge ja peame motiveerima noori haridustöötaja vastutusrikast ametit valima,” rääkis Tanel Kiik.

Samuti on valitsus Tanel Kiige sõnul taganenud lubadusest tõsta keskmine vanaduspension vähemalt 1000 või lausa 1200 euroni. “Riigieelarves ei ole eakatele ühtegi positiivset sõnumit, kuid see peegeldab ilmekalt tänase koalitsiooni suhtumist, et valimistel antud lubadustest võib kergekäeliselt taganeda. Kuna erakorralist pensionitõusu ei ole järgnevatel aastatel kavas teha, on eakad jäetud inflatsioonitormi ja käibemaksutõusu meelevalda,” lausus Tanel Kiik.

Keskerakonna juhatuse liige tõi välja, et valitsuskoalitsioon eirab ka tervisevaldkonna alarahastatust, mis muudab arstiabi kättesaadavuse veelgi ebavõrdsemaks. “Mõlemad Jüri Ratase juhitud valitsused tugevdasid solidaarset tervishoiusüsteemi. Hakkasime maksma riigi poolt ravikindlustusmaksu ka mittetöötavate vanaduspensionäride eest ning eraldasime raviteenuste kättesaadavuse parandamiseks 540 miljonit eurot aastateks 2021-2024. Samuti tegelesime arstide, õdede ja teiste spetsialistide järelkasvu suurendamise ning tervishoiutaristu uuendamisega. Kahjuks tundub, et ametis olev valitsus on tervisevaldkonna lihtsalt ära unustanud,” sõnas Tanel Kiik.

Maksutõusude kõrval pannakse inimestele järjekordne koormis peale tasuta ühistranspordi kaotamise näol, mis mõjutab Tanel Kiige sõnul eelkõige maal elavate ja madalapalgaliste inimeste toimetulekut. “2025. aastal lisandub sellele kavandatust veelgi karmimal kujul automaks ning salajane supermaks, mis peaks eelarvesse veel 400 miljonit juurde tooma. Kuus kvartalit kestnud majanduslanguse tingimustes tuleks inimesi ja ettevõtteid toetada, mitte koormata ühiskondlikku ebavõrdsust süvendavate maksutõusudega,” kinnitas Tanel Kiik.

Tagasiside