Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Peaminister Kaja Kallase abikaasa osalusega ettevõtte Venemaa-suunalise äritegevuse asjaolude uurimiseks on selge vajadus ja ühiskondlik tellimus, kuid paraku takistab koalitsioon Riigikogus vastava uurimiskomisjoni moodustamist, ütles Keskerakonna fraktsiooni esimees Tanel Kiik pärast seda, kui vastavasisuline eelnõu parlamendis toetust ei leidnud.

“Peaminister ja seotud ettevõtjad ei ole andnud Venemaa-suunaliste vedude kohta ammendavaid vastuseid ning Keskerakonna kindel veendumus on, et vajaliku selguse loomiseks tuleb moodustada uurimiskomisjon. Kahetsusväärsel kombel hääletasid valitsuskoalitsiooni saadikud selle maha, mis näitab, et Reformierakonna, Eesti 200 ja SDE saadikud annavad valitsusjuhi tegevusele vaikiva heakskiidu,” rääkis Tanel Kiik.

Keskerakonna juhatuse liikme sõnul on Kaja Kallas käinud Riigikogu komisjonide istungitel valikuliselt ning laenulepingute ja majanduslike huvide deklaratsioonide kohta antud vastukäivad selgitused on segadust vaid suurendanud.

“Uurimiskomisjonil on õigus kutsuda komisjoni ette isikuid ning nõuda oma ülesannete täitmiseks vajalikke andmeid ja dokumente,” täpsustas Tanel Kiik. “Seejuures on kutsutu kohustatud ilmuma, andma selgitusi ning vastama küsimustele. Uurimiskomisjoni kutse peale mõjuva põhjuseta ilmumata jätmise, andmete või dokumentide esitamata jätmise või selgituste andmisest või küsimustele vastamisest keeldumise eest karistatakse kuni 300 trahviühiku suuruse rahatrahviga.”

Tanel Kiige hinnangul pidanuks peaminister kohe skandaali puhkedes vastutuse võtma. “Küsitluste põhjal toetab Kaja Kallase tagasiastumist jätkuvalt kaks kolmandikku inimestest. Kahjuks on Eesti välis- ja julgeolekupoliitika saanud tõsise ning ajas kasvava mainekahju,” sõnas Tanel Kiik.

Tagasiside