Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu opositsioon seisab ühiselt vastu koalitsiooni teerullipoliitikale, et takistada lasterikaste perede toetuste vähendamist keset demograafilist kriisi, ütleb Keskerakonna fraktsiooni esimees Tanel Kiik.

“Koalitsioon on loomas negatiivset pretsedenti, kui tahab kärpida vähem kui aasta tagasi kokku lepitud lasterikka pere toetusi. Põhiseaduse järgi on lasterikkad pered ja puuetega inimesed riigi ning kohalike omavalitsuste erilise hoole all ning peretoetuste ootamatu vähendamine on selle põhimõttega selgelt vastuolus,” lausub Tanel Kiik.

“Eesti on sügavas demograafilises kriisis,” nendib Kiik. “Eelmisel aastal registreeriti Eesti perekonnaseisuasutustes kokku 11 588 sündi, mis on rekordiliselt madal näitaja. Samal ajal suri 17 245 inimest ehk loomulik iive oli 2022. aastal 5657 inimesega miinuses. Noorte ja perede kindlustunnet tuleviku suhtes on kahtlemata negatiivselt mõjutanud ka järjestikused kriisid. Seda olulisem on riigi tegevus ja läbimõeldud rahvastikupoliitika, et tagada meie riigi ja rahva püsimine.”

Tanel Kiige sõnul seisab opositsioon ühiselt vastu ka kavandatavatele maksutõusudele, mis on seotud üheks kobareelnõuks ehk välistatud on sisuline laiapõhjaline arutelu. “Me ei ole nõus sellega, et maksutõusud vähendavad eelkõige eakate, madalapalgaliste ja keskmise sissetulekuga inimeste toimetulekut ning jätavad rohkem raha kätte jõukamatele. Samuti halvendavad maksutõusud Eesti ettevõtete konkurentsivõimet rahvusvahelisel turul,” kritiseerib Tanel Kiik.

Tanel Kiik kinnitab, et tulenevalt Reformierakonna juhitava valitsuse üleolevast suhtumisest kasutab opositsioon ühiselt Riigikogus obstruktsiooni. Samuti korraldab Eesti Keskerakond 13. mail kell 13.00 Tammsaare pargis suure meeleavalduse “Ei valedele, ei Reformierakonna maksutõusudele!”.

“Riigikogule üle antud peretoetuste kärpimise eelnõu ja kavandatavad maksutõusud tuleb menetlusest tagasi võtta, sest valitsuserakonnad ei ole taolisteks muudatusteks valijatelt mandaati küsinud ega saanud,” rõhutab Kiik.

Tagasiside