Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogus langes menetlusest välja Keskerakonna fraktsiooni algatatud eelnõu, mis nägi ette tõsta neljal järgneval aastal pensione lisaks indekseerimisele erakorraliselt 50 euro võrra. Fraktsiooni esimehe Tanel Kiige sõnul näitab koalitsioonierakondade tegutsemine selgelt, et valimistel antud lubadus tõsta pensione vähemalt 1000 euroni, ei täitu.

“Tegelikult ei ole selles midagi üllatavat, et Reformierakond, Eesti 200 ja Sotsiaaldemokraatlik Erakond ei toeta Keskerakonna algatust, sest peaminister Kaja Kallas kinnitas juba kevadel Riigikogus kõnet pidades, et tänasel valitsusel ei ole nelja aasta jooksul erakorralist pensionitõusu plaanis,” ütles Tanel Kiik. “See on suur viga, kuid kinnitab veelkord varasemat teadmist, et ainult Keskerakonnale läheb eakate käekäik korda. Valimistel lubas Reformierakond tõsta keskmise vanaduspensioni 1000 ja sotsid koguni 1200 euroni. Nüüd saime taaskord kinnitust, et valitsus lubab üht ja teeb teist – prognoosid näitavad, et pelgalt indekseerimise toel keskmine pension 1000 euroni ei kerki, 1200 eurost rääkimata.”

Tanel Kiige sõnul on aastast 2005 kuni tänaseni Keskerakonna eestvedamisel pensione erakorraliselt tõstetud kuuel korral. “Suur osa eakaid elab vaesusriskis. Näiteks 2020. aastal elas allpool suhtelise vaesuse piiri pool vanaduspensionäridest ja üksi elavate eakate puhul oli see isegi ligi 80 protsenti. Samal ajal on meie hinnatõus märkimisväärselt kiire – viimase kahe aasta jooksul on Eestis hinnad kasvanud kaks korda kiiremini kui Euroopa Liidus keskmiselt. Seega eakate toimetulek vajab kindlasti täiendavat tuge läbi erakorraliste pensionitõusude.”

Endine minister Tanel Kiik märkis, et Keskerakonna osalusega valitsused tõstsid aastatel 2020-2023 pensione erakorraliselt kolmel korral, mille tulemusena on keskmine vanaduspension praegu hinnanguliselt 50 eurot kõrgem, kui ta oleks ilma nende otsusteta. “Eesti eakad on võrreldes nii keskmise palga saajatega kui ka teiste Euroopa Liidu pensionäridega keerulisemas seisus. Paraku keskendub tänane valitsus inimeste toimetuleku toetamise asemel maksutõusudele ja kärbetele, mis suurendavad ebavõrdsust ühiskonnas,” rääkis Tanel Kiik.

Tagasiside