Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Täna kell 14.00 algaval Riigikogu istungil jätkub Käibemaksuseaduse muutmise seaduse eelnõu esimene lugemine, mis langetaks jõustumisel matusetarvete ja -teenuste käibemaksumäära seniselt 20 protsendilt 9 protsendile.

„Matusetarvete ja -teenuste maksutõus ning maksutoetuse kaotamine on halvendanud eelkõige madalama sissetulekuga leibkondade olukorda. Nii võib juhtuda ja juhtubki sageli, et vähem kindlustatud inimestel pole rahapuudusel muud võimalust kui lasta kadunuke kremeerida või matta kohaliku omavalitsuse kulul kui omasteta isik,“ rääkis Riigikogu sotsiaalkomisjoni aseesimees Yana Toom, „mulle on isiklikult teada kümneid juhtumeid, ja seda teavad ka iga valla ja linna sotsiaaltöötajad, kuidas inimesed on sunnitud võtma kiirlaene selleks, et oma lähedasi matta.“

Toom rõhutas, et Eesti nö keskmise matusepaketi hind on umbes 700 eurot. „Kui me alandaksime käibemaksumäära 9 protsendile, siis säästaks inimesed sellise hinna korral 65 eurot ehk vanas vääringus natuke üle tuhande krooni.“

„Eelmisel aastal tegime katset matusetoetuse taastamisega, mille Reformierakond ja IRL maha hääletasid. Väga positiivne vastukaja nii meedias kui inimestelt ei luba seda asja niisama pooleli jätta – nüüd proovime siis läheneda teisiti, et riik pakuks veidigi abi neile inimestele, keda on tabanud lähedase kaotus,“ lisas Toom.

2012. aasta oktoobris hääletati Reformierakonna ja IRL-i saadikute häältega menetlusest välja seaduseelnõu, mis taastanuks 191 euro suuruse riikliku matusetoetuse.
 

Tagasiside