Stalnuhhin: keeleõppe analüüsist keeldumine on arusaamatu
Täna ei leidnud Riigikogus toetust kolmekümne Keskerakonna ja EKRE rahvasaadiku algatatud otsuse eelnõu, mille eesmärgiks oli tõhustada Eesti keele õppimist ja õpetamist venekeelsete elanike seas.
Riigikogu keskerakondlasest liikme Mihhail Stalnuhhini sõnul on õigustatud ootus, et eestlane peab igas Eesti kohas saama hakkama riigikeeles rääkides. Kui aga on soov, et vene rahvusest inimesed õpiksid korralikult eesti keele ära, siis peab neil olema kiire ja kerge juurdepääs õppematerjalile ja sõnastikele ning seda nii paberil kui ka nutiseadmetes.
„Meie ettepanek Vabariigi Valitsusele oli, et nad peavad võtma riikliku kontrolli alla uute õppevahendite väljatöötamise ja tegema kõik selleks, et kindlustada õppevahenditega iga pere, kus õpitakse eesti keelt mingi muu keele taustal. Eestis on see tavaliselt vene keel. Inimestel peavad olema paremad võimalused igapäevaseks ja kiireks keeleõppeks ning keelekonsultatsiooniks. Meie ettepaneku kohaselt tuleb neile tagada sõnaraamatud ja ka erinevad vastavad elektroonilised rakendused. Eesti Vabariigi taasiseseisvumisest saab tänavusel suvel 25 aastat, kuid me maadleme endiselt samade probleemidega. On arusaamatu, miks valitsuskoalitsioon probleemiga tegelemist väldib ja ka meie ettepaneku kergekäeliselt tagasi lükkas,“ rääkis Mihhail Stalnuhhin
Eelnõu vajas seaduseks saamiseks 51 poolthäält, kuid oma hääle andis sellele vaid 29 rahvasaadikut. Koalitsioonisaadikud otsustasid eelnõu hääletusest lihtsalt puududa.
„Tegemist ei olnud poliitilise eelnõuga. Kahjuks sai aga jälle kinnitust, et valitsuskoalitsiooni ei huvita integratsioon ja vene kogukonna keeleõpe. Saadikud ei esitanud mulle eelnõu kohta mitte ühtegi täiendavat küsimust, kõik oli justkui selge. Hääletuse ajaks olid nad aga saalist kadunud. Meie ettepanek hõlmas ka keeleõppe süsteemi süvaanalüüsi läbiviimist ning auditeerimist, et selgitada välja põhjused, miks pole keeleõpe soovitud tulemusi andnud. Vastus on tegelikult meie nina all. Kui valitsus ei soovi, et inimesed keelt õpiksid, siis on seda raske ka saavutada,“ lõpetas Stalnuhhin.
Teate edastas:
Jaan Männik
Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni pressiesindaja
Tel: +372 53 474 246