Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu Keskerakonna fraktsioon esitas täna sotsiaalminister Hanno Pevkurile arupärimise toimetulekutoetuste väljamaksmisega hilinemise kohta.

„Eelmise aasta algul astus tagasi sotsiaalminister Maret Maripuu. Põhjuseks puuetega inimeste toetuste väljamaksmise hilinemine,“ ütles endine sotsiaalminister Jaak Aab. „Avaliku teenistuse seaduse alusel said noomituse sotsiaalministeeriumi kantsler Riho Tapfer ja asekantsler Riho Rahuoja. Selle aasta aprillikuus võeti kõikides Eesti valdades ja linnades toimetuleku- ja hooldajatoetuste vormistamisel abiks uus sotsiaalteenuste andmeregister (STAR).“

Aabi sõnul on poole kuuga selgunud, et uus register on teinud töö hulga aeganõudvamaks ning täiendavate andmete otsimine ja kontrollimine aeglustab oluliselt niigi suure koormusega sotsiaaltöötajate tööd.

„Seega venib oluliselt toetuste väljamaksmine ja heal juhul saavad toetused välja makstud alles aprillikuu lõpus,“ märkis Aab. „Seni on tavaks olnud, et toetused makstakse välja kuu esimesel poolel.“

Seoses sellega on Keskerakonna fraktsioonil sotsiaalministrile järgmised küsimused:

1)         Sotsiaalamet on palunud juba nii toimetulekutoetuse taotlejatelt kui ka puuetega inimeste hooldajatelt mõistvat suhtumist. Kuidas peaks välja nägema palutud mõistev suhtumine, kui riik ei suuda inimesele ka tema ainsat elatusallikat välja maksta?

2)         Miks võtate hoolimatu suhtumisega oma ministeeriumi tegevusse toimetulekutoetuse saajatelt ära isegi häbiväärselt väikese toimetulekutoetuse?

3)         Kas tegemist on registri loonud IT-firma või ministeeriumi suutmatusega?

4)         Kuidas ministeerium kavatseb kompenseerida inimestele toimetulekutoetuste hilinemise?

5)         Teie eelkäija Maret Maripuu astus tagasi pärast umbusalduse läbikukkumist, kuna toetuste süsteemi IT-lahenduse hilinemise tõttu ei jõudnud toetused toetusesaajatele õigeaegselt ning inimesed jäid „jõulukingiks“ ilma oma ainsast sissetulekust. Kas Teie olete kandma praeguse olukorra eest ise vastutust ning käituma riigimehelikult või ootate umbusaldamist?

6)         Kas Teile oli teada, et uue programmiga võib tekkida viivitus toimetulekutoetuste väljamaksmisel? Kui jah, siis miks ei antud programmi kasutuselevõtmiseks lisaaega? Kui ei, siis millised ametnikud Sotsiaalministeeriumis on selle eest vastutavad ning kuidas neid on plaanis karistada?

Tagasiside