Riigikogu sotsiaalkomisjon arutas tänasel erakorralisel istungil õiguskantsleri ettepanekut viia töötuskindlustusseadus kooskõlla põhiseadusega.

„Hetkel ei saa töötuks jäädes hüvitist need inimesed, kelle eest on tasutud küll nõuetekohaselt töötukindlustusmaksu, kuid seda pole tehtud igal kuul,“ selgitas sotsiaalkomisjoni liige Viktor Vassiljev, „kehtiv seadusandlus nõuab, et töötukindlustushüvitise saamiseks oleks makstud töötuskindlustusmakseid 12 kuu jooksul. Kui aga mingil põhjusel on inimesele palka makstud paari kuu jooksul ühe korraga, siis on ka vastavate kuude töötuskindlustusmakse laekunud mitme kuu eest ühel kuul. Küsimus ongi selles, kas arvestada töötuskindlustus kaheteistkümne kuu jooksul või kaheteistkümne kuu eest, kuigi makstud võib see olla ühe korraga.“

„Kui paljud inimesed jäävad praeguse korra kohaselt ilma töötukindlustuseta, seda ei oska öelda ükski ametkond. Õiguskantsler leidis, et selline olukord on vastuolus põhiseadusega,“ lisas Vassiljev.

Vassiljevi sõnul lahendaks olukorra üks lisalahter maksudeklaratsioonides, kuhu vastav ametnik peaks piltlikult öeldes panema lisalinnukese ehk siis ära märkima, mitme kuu eest on kindlustust makstud. „Nii Maksu- ja Tolliameti kui ka Sotsiaalministeeriumi arvates tähendaks see aga ametnikele ületamatut halduskoormuse kasvu.“

„Meil, Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni liikmetel on seepeale küsimus – kumb on kumma teenistuses, kas maksumaksja ametniku või ametnik maksumaksja? Leiame, et õiguskantsleri ettepanekut tuleb kindlasti arvestada ning vastav seadusmuudatus ellu viia,“ rõhutas Vassiljev.

Riigikogu sotsiaalkomisjoni järgmistel istungitel jätkub arutelu õiguskantsleri ettepaneku üle.
 

Tagasiside