Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu Keskerakonna fraktsioon esitas täna siseminister Marko Pomerantsile arupärimise  Padaoru juhtumi ja Eesti valitsuse juhtimisvõimetuse kohta.

„Padaorust sai sadadele inimestele terveks ööpäevaks hädaorg,” ütles endine siseminister Kalle Laanet. „Padaoru juhtum tõestas, et valitsus ei suutnud hinnata olukorra tõsidust või distantseeris end 600 inimese lumevangi jäämisest. Õigeaegse ning ebapiisava abi puudumine kinnitas siseministri võimetust olukorda kontrollida.”

Laaneti sõnul hoiatas EMHI hoiatas, et nii 9. kui ka 10. detsembril on oodata tugevat lumesadu ja tuisku, mis põhjustavad väga raskeid liiklusolusid.

„Vabariigi Valitsuse liikmed pidid olema teadlikud, et Eestit tabab lumetorm,” märkis Laanet. „9. detsembri õhtul jäi umbes 600 inimest riigimaanteel lumevangi terveks ööks. Kuigi lumevangi jäänud inimesed teavitasid hätta sattumisest 9. detsembri õhtul, said nad abi alles järgmisel päeval.”

Laaneti sõnul avaldasid kannatanud nördimust, et riik jättis nad terveks ööks teadmatusse. „Lisaks ei pidanud siseminister vajalikuks kutsuda kokku kriisikomisjoni, mis jälgib ja analüüsib kriisireguleerimise korraldust, sealhulgas hädaolukordadeks valmistumise, hädaolukordade lahendamise,” ütles Laanet. „Komisjon oleks olnud vajalik, selleks et tagada piisav koostöö erinevate ministeeriumide ja asutuste vahel. Tõhusam koostöö ja kiirem teavitus oleksid taganud efektiivsema abi.”

Seoses eelpool tooduga on Keskerakonna fraktsioonil siseministrile järgmised küsimused:

1.         Kuidas Teie ministrina selgitate olukorda, kus ühel NATO ja Euroopa Liidu liikmesriigil jäävad 600 inimest 14 pikaks tunniks lageda taeva alla (ilma söögita, peavarjuta)?

2.         Inimesteni ei jõudnud mitmeid tunde informatsioon ning riigiasutuste vaheline informatsiooni edastus oli puudulik. Millise hinnangu on andnud siseministeeriumi analüüsid toimunud kriisi reguleerimise tõhususest? Miks oli siseministeeriumi hinnangul informatsiooni edastus ja operatiivsed päästetööd puudulikud?

3.         Miks viibis Padaorgu lumevangi jäänud inimeste päästmine?

4.         Millistel kaalutlustel ei sulgetud õigeaegselt teed Padaorgu ?

5.         Miks ei kutsutud Eesti Kaitseväge appi kohe kui saadi teade, et 600 inimest on jäänud Padaorus lumevangi?

6.         Kuidas ja mis asjus Te koordineerisite oma tegevust majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Partsiga?

7.         Kas ja kui kiiresti organiseeriti piirkonnas olevate kaevanduste rasketehnikat?

Tagasiside