Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu sotsiaalkomisjon vaatas üle ning kiitis heaks Nakkushaiguste ennetamise ja tõrje seaduse (NETS) eelnõu täpsustused. Samuti tegime ettepaneku eelnõu 4. mail täiskogu istungil teisel lugemisel heaks kiita, ütleb komisjoni esimees Siret Kotka.

“Pean väga oluliseks, et ühiskonnas ei leviks valeinfo ja valehirm. Jutt sellest, et Politsei- ja Piirivalveamet ning Terviseamet saavad mitmeid uusi õigusi, ei vasta tõele. Need õigused on korrakaitseseaduse alusel kogu aeg olnud nii Terviseametil kui politseil. Eelnõu võimaldab PPA-l aidata Terviseametit nii vähe kui võimalik ja niipalju kui vaja,” selgitab Siret Kotka, lisades, et EKRE fraktsioon võttis kõik oma muudatusettepanekud tagasi.

Keskerakonda kuuluv Siret Kotka rõhutab, et korrakaitseorganit saab kaasata üksnes epideemiaga seotud häda- või eriolukorras ning selle kaasamise peab otsustama valitsus. “Rahva ja riigi vahel peab olema usalduslik suhe ning sellest oleme seadusloomes ka lähtunud. Meie eesmärk on jätkuvalt see, et iga Eesti kodanik end turvaliselt tunneks,” lausub Siret Kotka.

NETS-i eesmärk on väga lihtne – anda politseile kui Terviseameti abistajale õigus viia COVIDi järelevalve kontrollimise juhtumid iseseisvalt algusest lõpuni läbi. “Kui keegi eirab Terviseameti poolt kehtestatud piiranguid, siis saab politsei saab seda ka menetleda,” täpsustab Siret Kotka.

Lisaks vähendatakse uuenenud eelnõus varasema versiooniga võrreldes trahvimäärasid ja paika jäävad praegu kehtivas seaduses olevad määrad nakkushaiguse epideemilise leviku tõkestamise nõuete rikkumise eest. Füüsilist isikut karistatakse seaduses toodud nõuete rikkumisel rahatrahviga kuni 100 trahviühikut (varem 200) ja juriidilist isikut rahatrahviga kuni 13 000 eurot (oli 32 000).

Tagasiside