Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogus läbis teise lugemise Nakkushaiguste ennetamise ja tõrje seaduse (NETS) eelnõu. "Tulime vastu ühiskonna ootustele ja täpsustasime vastakaid arvamusi tekitanud punkte, millega muutsime eelnõu inimlikumaks ja lihtsamini mõistetavaks. Keerulisi seadusi tuleb paremini selgitada," lausus Riigikogu sotsiaalkomisjoni esimees Siret Kotka.

Keskerakonna fraktsiooni liikme Siret Kotka sõnul aitavad sisse viidud muudatused vähendada bürokraatiat ja hoida kokku kulusid. “Terviseamet on väga väike asutus ning seetõttu on mõeldamatu, et ta oleks võimeline kogu järelevalve ise tegema. Seetõttu on mõistlik, et järelevalve osas abistavad Terviseametit teised asutused. Oluline on tähele panna, et korrakaitseorganit saab kaasata üksnes epideemiaga seotud häda- või eriolukorras ning selle kaasamise peab otsustama valitsus,” rõhutas Siret Kotka.

“Terviseametile lisandub ainult üks järelevalvemeede,” lisas Siret Kotka. “See tähendab, et kui teistele ohuks olev nakkushaige inimene ei püsi kodus ning nakatab teisi, siis ametil on õigus ta näiteks kaubanduskeskuses kinni pidada ja koju viia. Seda õigust seni ei olnud.”

Siret Kotka ütles, et eelnõu täpsustamisel arvestati lisaks ühiskonna tunnetusele ka teiste erakondade seisukohti. “Rahva ja riigi vahel peab olema usalduslik suhe ning sellest oleme seadusloomes ka lähtunud. Samuti näitab antud menetlus sisulist koostööd parlamendierakondade vahel. Meie eesmärk on jätkuvalt see, et iga Eesti kodanik end turvaliselt tunneks,” rääkis Siret Kotka.

Lisaks vähendatakse uuenenud eelnõus varasema versiooniga võrreldes trahvimäärasid ja paika jäävad praegu kehtivas seaduses olevad määrad nakkushaiguse epideemilise leviku tõkestamise nõuete rikkumise eest. Füüsilist isikut karistatakse seaduses toodud nõuete rikkumisel rahatrahviga kuni 100 trahviühikut (varem 200) ja juriidilist isikut rahatrahviga kuni 13 000 eurot (oli 32 000).

Tagasiside