Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

2016. aasta riigieelarves on põllumajanduse toetuseks ette nähtud 4,6 miljonit eurot, mis seletuskirja kohaselt peaks minema nendele põllumajandusharudele, kus kriis on kõige teravam – piima- ja sealihasektor. Riigikogu maaelukomisjoni aseesimehe Siret Kotka sõnul ei saa aga seakasvatajad sellest summast suurt midagi ja seda vaatamata sektorit endiselt laastavale seakatkule.

„Maaeluminister Urmas Kruuse tegi eile Riigikogus arupärimistele vastates seakasvatajatele tõelise varajase Vabariigi sünnipäeva „kingituse“. Nimelt teatas ta küsimuse peale, kui suur osa põllumajandusele ette nähtud 4,6 miljonist eurost läheb seakasvatajatele, et see summa jääb tänavu 100 ja 150 tuhande euro vahele. Seakasvatajad on sügavas kriisis ja riik eraldab neile 150 tuhat eurot!? Tegemist on selgelt ebapiisava toetusega, mis antud sektorit mitte kuidagi kriisist välja ei too,“ märkis Siret Kotka.

Kotka jätkas: „Sigade Aafrika katk on endiselt levinud laialt üle Eesti. Enam kui 400 seakasvatajat on juba pidanud oma tegevuse lõpetama. Katku kahju Eesti majandusele ulatub Eesti Konjunktuuriinstituudi andmetel tänavu juba 36 miljoni euroni. Eesti isevarustatus sealihaga võib uuringute kohaselt kahaneda käesoleva aasta lõpuks kuuekümnele protsendile. Kui nii edasi läheb, siis tekib risk, et tulevikus ei suuda Eesti oma kodusigadega siinseid inimesi ära toita ja nõudluse katmiseks tuleb senisest enam importima asuda.“

„Tegelikult vajab sealihasektor kriisist väljumiseks märksa suuremat tuge ja pikaajalisemat strateegiat, kui täna pakutakse. Nagu näeme, ei ole aga taoline teadmine kohale jõudnud meie valitsusele. Ma ei saa ausalt aru, kas tegemist on lihtsalt saamatusega või soovibki valitsus meie sealihasektori täielikult välja suretada. Igal juhul on tõsised sammud selleks astutud,“ lõpetas Kotka.

Lisainfo:
Siret Kotka
Tel: +372 52 112 78

Teate edastas:
Jaan Männik
Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni pressiesindaja
Tel: +372 53 474 246
[email protected]

Tagasiside